IK Hakarpspojkarna Medeldistans 9 majsö 2010-05-09 16:55
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2007

   Pl     Rank Namn                      År   Dst Klubb                          Tid Tvlmärke 



H80  (4)       2170 m                      

    1          Rune Isaksson             25    13 Helsingborgs SOK             40:21 G        
    2          Ingemar Lindström         30    14 Jönköpings OK                52:18 S        
    3          Nils Rågstedt             30    13 IS Kullen                  1:07:06          

               Sven Andersson            30    14 OK Stigen                 Ej godk.          



H75  (8)       2200 m                      

    1          Sven-Erik Ingema Lund     34    14 Anderstorps OK               38:50 G        
    2          Ragnar Collryd            35    14 Bredaryds SOK                39:33 G        
    3          Tore Johansson            34    14 SOK Aneby                    39:35 G        
    4          Torild Bornetun           35    14 Skillingaryds FK             43:42 S        
    5          Arne Envall               32    14 Eksjö SOK                    46:01 S        
    6          Göran Bergander           35    14 Eksjö SOK                  1:01:44          

               Henry Gustavsson          32    14 Sol Tranås                ej start          
               Birger Lööf               32    14 Eksjö SOK                 ej start          



H70  (11)      2520 m                      

    1          Sven-Olof Hultgren        40    14 OK Bävern                    35:50 G        
    2          Rune Arvidsson            40    20 Markbygdens Orienteringsk    39:24 G        
    3          Göran Karlsson            38    14 OK Bävern                    42:31 S        
    4          Allan Sunnergren          40    13 Hjärnarps GH OL              43:37 S        
    5          Mats Birgersson           37    14 Forserums SOK                44:19 S        
    6          Per Larsson               36    14 Jönköpings OK                59:11          
    7          Lennart Kammenhed         37    14 Jönköpings OK              1:02:43          
    8          John-Erik Eriksson        39    14 Jönköpings OK              1:19:09          

               Lars-Göran Björnlinger    38    14 IK Vista                  Ej godk.          
               Sören Bråhn               38    14 Jönköpings OK             Ej godk.          
               Rune Ahlander             38    14 Jönköpings OK             ej start          



H65  (28)      2520 m                      

    1          Stefan G Larsson          45    14 OK Njudung                   25:47 G        
    2          Morgan Ljung              45    14 Vaggeryds SOK                26:36 G        
    3          Göte Johansson D-P        43    20 OK Tranan                    30:41 S        
    4          Lars Finbom               42     6 OK Landehof                  30:53 S        
    5          Åke Eckerbom              44    14 IFK Sävsjö                   31:24 S        
    6          Roland Sandahl            44    14 Annebergs GIF                32:54 S        
    7          Göran Bengtsson           44    13 Tockarps IK                  32:57 S        
    8          Lars-Åke Claesson         43    14 Skillingaryds FK             33:12 S        
    9          Stellan Ahnström          45    14 Forserums SOK                34:31 S        
   10          Sven Erik Sjöholm         43    20 Mullsjö SOK                  35:12 S        
   11          Waste Byström             43    14 OK Virdarna                  35:15 S        
   12          Jan Hansson               45    13 Lunds OK                     35:49 S        
   13          Nils-Birger Johansson     45    14 Sol Tranås                   36:19 S        
   14          Jan-Ove Hedstig           43    14 Växjö OK                     36:20 S        
   15          Nils-Gustav Blomqvist     42    14 Annebergs GIF                37:28 B        
   16          Kurt Bodin                45    20 Gällstadbygdens SOK          38:30 B        
   17          Gunnar Andersson          44    14 IK Vista                     40:38          
   18          Rune Gunnarsson           41    14 Nässjö OK                    40:41          
   19          Christer Westberg         43     6 IFK Göteborg                 41:44          
   20          Arne Hedenfeldt           41    14 Anderstorps OK               42:43          
   21          Alf Olsson                41    14 Forserums SOK                45:39          
   22          Harald Henriksson         45    14 Lekeryd-Svarttorps SK        49:36          
   23          Sven-Erik Forsell         43    13 Lunds OK                     59:53          

               Bo Gustafsson             43    14 OK Gränsen                Ej godk.          
               Toivo Voudinmäki          43    20 Mullsjö SOK               ej start          
               Åke Borger                45    14 Ankarsrums OK             ej start          
               Reine Frisk               43    14 Vaggeryds SOK             ej start          
               Göran Eriksson            42    14 Gränna-Bygdens OK         ej start          



H60  (12)      2520 m                      

    1          Bo Turesson               47    14 OK Bävern                    32:32 G        
    2          Gunnar Enberg             47    14 Målilla OK                   33:11 G        
    3          Åke Sjöberg               48    14 IF Hallby SOK                33:24 G        
    4          Hans Sjögren              46    14 Alvesta SOK                  33:29 G        
    5          Göran Karlsson            46    14 SOK Aneby                    36:14 G        
    6          Hans Lingfors                   14 IF Hallby SOK                37:37 S        
    7          Bengt Sörensen            47    14 Jönköpings OK                39:01 S        
    8          Gunnar Holm               50    14 OK Bävern                    40:20 S        
    9          Lars-Åke Sjökvist         47    14 Värend GN OL                 40:52 S        
   10          Stig Adolfsson            50    14 OK Bävern                    43:19 S        
   11          Robin Schagerlind         46    14 OK Bävern                    46:38 S        

               Sven-Olof Fransson        49    14 SOK Aneby                 Ej godk.          



H55  (15)      2860 m                      

    1          Kjell Nero                54    14 Nässjö OK                    27:22 G        
    2          Kennet Sandström          54    14 OK Stigen                    29:08 G        
    3          Lennart Larsson           55    14 Jönköpings OK                29:20 G        
    4          Kent Granqvist            52    14 Västerviks OK                29:38 G        
    5          Christer Folkesson        53    14 Eksjö SOK                    31:53 S        
    6          Rainer Scholz             52    14 IK Vista                     33:22 S        
    7          Anders Hugo Stef Arbin    54    14 Annebergs GIF                34:35 S        
    8          Arne Andersson            53    14 Bredaryds SOK                36:51 S        
    9          Hans Trofast              52    14 Tenhults SOK                 40:58 B        
   10          Sven-Olof Johansson       51    14 Vaggeryds SOK                41:36 B        
   11          Per Lindskog              51     4 Gotlands Bro Orienterings    44:19          
   12          Lars Grehn                52    20 Mullsjö SOK                  45:47          

               Kent Eriksson             51     6 Lerums SOK                Ej godk.          
               Stefan Elmquist           53    14 Tenhults SOK              ej start          
               Sören Karlsson            53    20 Mullsjö SOK               ej start          



H50  (10)      3120 m                      

    1          Evert Johansson           59    14 OK Bävern                    28:41 G        
    2          Arne Klintberg            58    14 Eksjö SOK                    33:39 S        
    3          Håkan Sandstedt           60    14 Eksjö SOK                    33:56 S        
    4          Lennart Wahlgren          60     8 Rehns BK                     36:11 S        
    5          Rune Thuresson            58    14 OK Bävern                    41:16 B        
    6          Lars Runesson             58    14 OK Vivill                    41:58 B        
    7          Kent Nero                 59    20 Mullsjö SOK                  45:04          

               Arne Karlsson             58    15 Tumba-Mälarhöjden OK      Ej godk.          
               Lars-Gunnar Nilsson       59    14 Eksjö SOK                 Ej godk.          
               Manfred Olejnik           57    14 SOK Viljan                ej start          



H45  (19)      3700 m                      

    1          Clas Löfkvist             63    14 OK Njudung                   33:32 G        
    2          Håkan Svensson            63    14 IK Vista                     39:26 S        
    3          Michael Hertin            64    14 Västerviks OK                40:23 S        
    4          Bengt Hesslekrans         62    14 OK Njudung                   42:09 S        
    5          Gunnar Sjökvist           65    14 Värend GN OL                 42:32 S        
    6          Klaes Axelsson            63    20 Mullsjö SOK                  42:49 S        
    7          Jonas Bornetun            63    14 Skillingaryds FK             44:01 S        
    8          Rolf E Johansson          63    14 Västerviks OK                44:51 S        
    9          Conny Simonsson           63    14 Gränna-Bygdens OK            46:33 S        
   10          Egon Gustavsson           61    14 OK Bävern                    47:48 S        
   11          Anders Strömbäck          63    14 Ankarsrums OK                53:44          
   12          Anders Svalbring          64    14 Målilla OK                   57:27          
   13          Lars Kjellström           65    14 Gränna-Bygdens OK          1:00:03          
   14          Mikael Öhrn               65    14 OK Bävern                  1:08:56          
   15          Anders Pettersson         62    14 Västerviks OK              1:14:27          
   16          Benny Johansson           61    14 OK Reftele                 1:29:29          

               Urban Anderson            65    14 Kexholms SK               Ej godk.          
               Jan Blomqvist             61    14 OK Bävern                 ej start          
               Per-Göran Bern            65    14 Målilla OK                ej start          



H40  (17)      3940 m                      

    1          Anders Ling               70    14 Jönköpings OK                34:24 G        
    2          Lars Nordgren             67    14 Eksjö SOK                    37:24 G        
    3          Klas Friborg              68    14 Jönköpings OK                38:01 G        
    4          Anders Perman             68     3 OK Kåre                      41:11 S        
    5          Tomas Lundh               68    14 Gränna-Bygdens OK            42:12 S        
    6          Cristian Olivestam        67    14 Vimmerby OK                  42:35 S        
    7          Melker Eriksson           68    14 Jönköpings OK                43:09 S        
    8          Mads Mikkelsen                     Horsens OK                   43:10 S        
    9          Ulf Persson               66    14 Bottnaryds IF                43:52 S        
   10          Mats Silversten           70    14 OK Stigen                    44:24 S        
   11          Per Johansson             66    14 OK Reftele                   48:17 S        
   12          Mats Johansson            67    14 Bredaryds SOK                53:09          
   13          Stefan Reiver             66    14 Bodafors OK                  53:40          
   14          Magnus Trofast            69    14 Bredaryds SOK                58:08          

               Pierre Jansson            69    14 Ankarsrums OK             Ej godk.          
               Pontus Löfström           66    14 Jönköpings OK             ej start          
               Patrik Persson            68    14 Eksjö SOK                 ej start          



H21  (35)      4960 m                      

    1          David Bejbom              86    20 Vänersborgs SK               36:01 G        
    2          Johan G Hördegårdh        76     6 IFK Göteborg                 37:46 G        
    3          Håkan Svensson            63    14 Bredaryds SOK                38:39 G        
    4          Jakob Andersson           91    14 Bredaryds SOK                38:50 G        
    5          Andreas Bergander         92    14 Eksjö SOK                    39:25 G        
    6          Per Lenander              77    14 Växjö OK                     39:57 G        
    7          Michel Besta              76    13 FK Göingarna                 40:18 G        
    8          Simon Christoferson       90    13 Tormestorps IF               41:18 S        
    9          Erik Nero                 90    20 Falköpings AIK OK            41:22 S        
   10          Andreas Samuelsson        78    14 OK Reftele                   43:06 S        
   11          Lasse Jansson             77    14 Eksjö SOK                    43:56 S        
   12          Sebastian Inderst         92    14 Eksjö SOK                    44:20 S        
   13          Fredrik Johansson         88    14 Bredaryds SOK                44:49 S        
   14          Jonas Lundberg            74     6 Göteborg/Majorna OK          44:54 S        
   15          Martin Schagerlind        81    14 OK Bävern                    46:40 S        
   16          Torgny Lindström          73     1 Ronneby OK                   46:46 S        
   17          Lars Lundström            88    14 IF Hallby SOK                47:02 S        
   18          Simon Lennermo            85    14 Nässjö OK                    48:13 S        
   19          Johan Schagerlind         81    14 OK Bävern                    48:19 S        
   20          Dennis Persson            69    14 Växjö OK                     48:42 S        
   21          Mikael Trofast            78    14 Jönköpings OK                50:44 S        
   22          Magnus Claesson           71    14 Jönköpings OK                52:57 B        
   23          Måns Lennermo             82    14 Nässjö OK                    53:54 B        
   24          Johan Norberg             91    14 Gamleby OK                   54:58 B        
   25          Per Svantesson            81    14 Bredaryds SOK                56:01          
   26          Magnus Fransson           77    14 SOK Aneby                    56:58          
   27          Anders Bergman            88     6 IK Uven                      58:12          
   28          Daniel Tomanek            74    13 FK Göingarna                 58:26          
   29          Jonas Bülow               71    14 Jönköpings OK              1:00:54          
   30          Peter Claesson            84    14 Forserums SOK              1:04:56          
   31          Peter Westlund            74    14 IF Hallby SOK              1:07:48          
   32          Eric Sandström            86    14 OK Stigen                  1:09:08          
   33          Daniel Halvardsson        84    14 Växjö OK                   1:09:09          
   34          Michael Christoferson     63    13 Tormestorps IF             1:20:38          

               Fredrik Rosén             78    14 Jönköpings OK             ej start          



H20  (2)       4150 m                      

    1          Albin Sigby               91    14 IK Vista                     46:47 G        
    2          Robin Öhrn                90    14 OK Bävern                  1:04:06 S        



H18  (11)      3940 m                      

    1          Ola Brönnheden            93    14 Vimmerby OK                  33:52 G        
    2          Filip Hadac               93    13 FK Göingarna                 36:36 G        
    3          Boris Navratil            92    13 FK Göingarna                 36:44 G        
    4          Oscar Björck              93    14 OK Älme                      39:22 S        
    5          Jonathan Anderson         92    14 Kexholms SK                  40:03 S        
    6          Jörgen Magnusson          92    14 OK Reftele                   41:53 S        
    7          Karl Holmquist            92    14 IF Hallby SOK                52:23          
    8          Viktor Westin             92    14 Bredaryds SOK                54:45          
    9          Simon Fyhr                92    14 Nässjö OK                  1:20:03          

               Emil Lindström            93    14 Sol Tranås                ej start          
               Johnny Andersson          93    14 Målilla OK                ej start          



H16  (20)      3700 m                      

    1          Jakob Wahl                95    14 IK Vista                     33:43          
    2          Henrik Andersson          94    14 Bredaryds SOK                36:16          
    3          Johan Sandlund            94    14 OK Njudung                   37:28          
    4          Johannes Eklöf            95    14 IF Hallby SOK                37:41          
    5          Gustav Sandstedt          94    14 Eksjö SOK                    37:50          
    6          Karl Reiver               94    14 Bodafors OK                  42:09          
    7          Josef Svalbring           94    14 Målilla OK                   43:54          
    8          Wilhelm Finn Eriksson     95     3 Domnarvets GOIF              44:17          
    9          Hampus Bergander          95    14 Eksjö SOK                    45:33          
   10          Jakob Riis                95    14 Gamleby OK                   45:48          
   11          Albin Axelsson            95    20 Mullsjö SOK                  46:29          
   12          Erik Persson              95    14 Eksjö SOK                    48:25          
   13          Oscar Anderson            95    14 Kexholms SK                  52:20          
   14          Henrik Pettersson         94    14 Västerviks OK                56:25          
   15          Richard Lundstedt               20 Mullsjö SOK                1:01:56          
   16          Erik Holmberg             95    14 Jönköpings OK              1:11:54          

               Martin Skaar              95    14 Jönköpings OK             Ej godk.          
               Daniel Posch              95    14 Sol Tranås                ej start          
               Johan Löfström            95    14 Jönköpings OK             ej start          
               Gustav Ederlöv            94    14 Gamleby OK                ej start          



H14  (8)       2790 m                      

    1          Filip Ossiansson          96    14 IK Hakarpspojkarna           28:20          
    2          Adam Erickson             96    14 Bodafors OK                  34:05          
    3          Anton Erickson            96    14 Bodafors OK                  34:45          
    4          Philip Edvardsson         97    14 Eksjö SOK                    36:59          
    5          Daniel Johansson          96    14 Bredaryds SOK                40:31          
    6          Emil Sjöö                 96    14 Västerviks OK                41:43          
    7          David Gunnarsson          97    14 IK Hakarpspojkarna           54:49          

               Johannes Ödén             97    14 SOK Aneby                 ej start          



H12  (23)      2550 m                      

    1          Oliwer Lundberg           98    14 OK Bävern                    25:09          
    2          Adam Persson              98    14 Eksjö SOK                    28:55          
    3          Filip Trofast             99    14 Bredaryds SOK                28:58          
    4          Isak Hertin               99    14 Västerviks OK                33:33          
    5          Eric Rosjö                98    14 Jönköpings OK                34:43          
    6          Eric Löfkvist             98    14 OK Njudung                   39:08          
    7          Emil Johansson            98    14 OK Bävern                    39:28          
    8          Albin Lager               98    14 Nässjö OK                    39:29          
    9          Lukas Sjökvist            99    14 Värend GN OL                 41:26          
   10          Ludwig Gustavsson         99    14 OK Bävern                    45:04          
   11          Axel Lindeberg            99    14 Västerviks OK                47:05          
   12          Emil Strömbäck            98    14 Ankarsrums OK                50:55          
   13          Oscar Lang                98    14 Västerviks OK                56:54          
   14          Viktor Ossiansson         99    14 IK Hakarpspojkarna         1:00:40          
   15          Gustav Hjellström         99    14 Gränna-Bygdens OK          1:03:07          
   16          Albert Klein              98    14 Västerviks OK              1:05:48          
   17          Elias Kjellström          99    14 Gränna-Bygdens OK          1:11:52          

               Hampus Lindman            99    14 Nässjö OK                 Ej godk.          
               Linus Lind                99    14 Västerviks OK             Ej godk.          
               Andreas Gustafsson        99    14 IK Hakarpspojkarna        Ej godk.          
               Nils Ahlmén               98    14 Jönköpings OK             ej start          
               Adam Löfström             99    14 Jönköpings OK             ej start          
               Rasmus Lundberg           98    14 OK Bävern                 ej start          



H10  (6)       1700 m                      

    1          Filip Rosjö               00    14 Jönköpings OK                11:13          
    2          William Lundstedt         00    20 Mullsjö SOK                  15:09          
    3          Jakob Ingström            00    14 Bottnaryds IF                16:35          
    4          Linus Lundberg            01    14 OK Bävern                    17:40          
    5          Joar Hertin               01    14 Västerviks OK                20:18          

               Lukas Granstedt                 14 IK Hakarpspojkarna        ej start          



D75  (2)       2170 m                      

    1          Karin Rehn                27    14 Jönköpings OK              1:43:03 G        

               Bernice Antonsson         32     7 FK Friskus Varberg        Ej godk.          



D70  (5)       2170 m                      

    1          Ann-Britt Björnlinger     40    14 IK Vista                     52:52 G        
    2          Anna-Cajsa Eriksson       40    14 Jönköpings OK                54:47 G        
    3          Anita Eriksson            40    14 Gränna-Bygdens OK          1:12:42 S        
    4          Yvonne Liljeland          39    14 Vaggeryds SOK              1:21:03          

               Kerstin Granstedt         35    13 OK Pan-Kristianstad       Ej godk.          



D65  (10)      2170 m                      

    1          Gun-Britt Svensson        43    14 Västerviks OK                42:59 G        
    2          Berit Byström             43    14 OK Virdarna                  45:09 G        
    3          Margareta Larsson         45    14 OK Njudung                   50:00 S        
    4          Birgitta Johansson        45    20 OK Tranan                    50:45 S        
    5          Solbritt Gustafsson       45    14 OK Virdarna                  55:46 S        
    6          Ann-Marie Birgersson      41    14 Forserums SOK                57:38 S        
    7          Vega Slottner             45    14 Jönköpings OK                57:40 S        
    8          Gull-Britt Karlsson       42    14 SOK Aneby                  1:01:52 B        

               May-Sofie Olsson          45    14 Forserums SOK             Ej godk.          
               Kaarina Voudinmäki        44    20 Mullsjö SOK               ej start          



D60  (7)       2200 m                      

    1          Ann-Britt Lingfors              14 IF Hallby SOK                42:13 G        
    2          Marianne Sjöberg          50    14 IF Hallby SOK                45:10 G        
    3          Gunilla Holst             47    14 Bottnaryds IF                46:58 G        
    4          Annastina Högemo-Karlss   49    14 SOK Aneby                    47:25 G        
    5          Lisbeth Karlsson          47    14 Vaggeryds SOK                47:58 G        
    6          Birgitta Lundh            46    14 Gränna-Bygdens OK            55:23 S        
    7          Kristina Johansson        47    20 Mullsjö SOK                1:09:18          



D55  (4)       2200 m                      

    1          Anna-Karin Argus-Johans   54    14 Sol Tranås                   32:08 G        
    2          Agneta Granström          51    14 SOK Aneby                    35:06 G        
    3          Eva Svanström             54    14 Västerviks OK                36:51 G        
    4          Gunvor Arbin              52    14 Annebergs GIF                37:14 S        



D50  (10)      2520 m                      

    1          Monica Henriksson         59    14 Eksjö SOK                    33:03 G        
    2          Agneta Olivestam          59    14 Vimmerby OK                  34:44 G        
    3          Anita Bodin               60    20 Gällstadbygdens SOK          36:58 G        
    4          Ann-Marie Andersson       60    14 Tenhults SOK                 37:39 G        
    5          Lena Runesson             59    14 OK Vivill                    38:19 S        
    6          Maria Andersson           58    14 Bredaryds SOK                38:28 S        
    7          Vivianne Lindstam         56    14 Sol Tranås                   40:46 S        
    8          Gunilla Sandström         58    14 OK Stigen                    42:05 S        
    9          Ann-Christine Lööf        59    14 Eksjö SOK                    46:20 S        
   10          Liselott Sigby            56    14 IK Vista                     56:32          



D45  (13)      2520 m                      

    1          Helena Lindman            65    14 Nässjö OK                    30:33 G        
    2          Hillevi Eriksson          64    14 IF Hallby SOK                32:38 G        
    3          Anna Johansson            65    14 Jönköpings OK                34:27 G        
    4          Eva Carlsson              61    14 Jönköpings OK                34:53 G        
    5          Åsa Wadensjö-Leo          65    14 Bredaryds SOK                35:16 S        
    6          Ingrid Johansson          64     7 Laholms IF OK                35:57 S        
    7          Annika Riis               63    14 Gamleby OK                   36:57 S        
    8          Pia Lundberg              63    14 OK Bävern                    41:20 S        
    9          Anna Eklöf                65    14 IF Hallby SOK                55:03          
   10          Katarina Westin           63    14 Bredaryds SOK                59:10          
   11          Annika Elmeke             62    14 IF Hallby SOK              1:01:26          

               Karin Öhlin               65    14 SOK Aneby                 ej start          
               Anna Dolk                 63    14 Jönköpings OK             ej start          



D40  (10)      3120 m                      

    1          Susanna Djurstedt         69    14 Eksjö SOK                    32:39 G        
    2          Ulrika Wahlström          66    14 Tenhults SOK                 36:55 G        
    3          Marie Ahlmén              67    14 Jönköpings OK                37:02 S        
    4          Anna Nero Nordmark        68    14 Nässjö OK                    37:19 S        
    5          Carina Bergander          67    14 Eksjö SOK                    38:43 S        
    6          Annica Gabrielsson        69    14 SOK Viljan                   45:21 S        
    7          Maria Holmberg            68    14 Jönköpings OK                47:45 B        
    8          Elisabeth Danielsson      69    14 Vimmerby OK                1:00:37          
    9          Marie Svalbring           66    14 Målilla OK                 1:02:53          

               Helena Karlsson           67    14 Nässjö OK                 ej start          



D35  (4)       3120 m                      

    1          Carin Rosjö               71    14 Jönköpings OK                47:22 G        
    2          Maria Lang                72    14 Västerviks OK                53:56 S        
    3          Anneli Juthe              74    14 Vimmerby OK                  58:05 S        

               Annika Westh              75    20 Tibro OK                  ej start          



D21  (25)      3940 m                      

    1          Therese Klintberg         90    14 Eksjö SOK                    35:26 G        
    2          Elsa Jansson              88    20 Främmestads IK               37:32 G        
    3          Linda Nordin              76    20 Ulricehamns OK               38:21 G        
    4          Kristina Andersson        86    14 Jönköpings OK                38:23 G        
    5          Anna Runesson             85    14 OK Vivill                    40:34 S        
    6          Sarah Lindström           77     1 Ronneby OK                   41:08 S        
    7          Moa Johanson              91    20 OK Skogsstjärnan             41:34 S        
    8          Frida Nero                82     6 Göteborg/Majorna OK          44:22 S        
    9          Erika Hugoson             92    14 Nässjö OK                    45:03 S        
   10          Therese Barje             79    14 Jönköpings OK                46:50 S        
   11          Ida Hördegårdh            77     6 IFK Göteborg                 49:15 S        
   12          Sofia Lundberg            76     6 Göteborg/Majorna OK          49:38 S        
   13          Lucie Weissova            89    13 FK Göingarna                 50:59 S        
   14          Anna Johansson            84    14 Ankarsrums OK                51:45 B        
   15          Mette Petersson           75    15 Centrum OK                   52:35 B        
   16          Dovile Kutkaite                    OK Medeina                   53:52 B        
   17          Johanna Estving           89     6 Lerums SOK                   55:10          
   18          Lovisa Ljung              89    14 OK Njudung                 1:00:33          
   19          Isabell Josefsson         92    14 OK Reftele                 1:04:51          
   20          Emelie Danielsson         90    14 Vimmerby OK                1:09:52          

               Katarina Lindén           79    14 Växjö OK                  Ej godk.          
               Sara Bergander            90    14 Eksjö SOK                 Ej godk.          
               Ylva Gunnarsdotter        92    14 Tenhults SOK              ej start          
               Anna Arvidsson            92    14 Kalmar OK                 ej start          
               Åsa Lindström             90    14 Bredaryds SOK             ej start          



D18  (6)       2860 m                      

    1          Julia Bauer               92    14 Eksjö SOK                    25:09 G        
    2          Amanda Leo                92    14 Bredaryds SOK                29:42 S        
    3          Angelica Jörnling         93    14 Eksjö SOK                    33:24 S        
    4          Jennie Johansson          93    14 Bredaryds SOK                38:11 B        
    5          Frida Danielsson          93    14 Vimmerby OK                  41:26          
    6          Ida Swärdh                92    14 Eksjö SOK                    42:31          



D16  (11)      2860 m                      

    1          Josefine Klintberg        94    14 Eksjö SOK                    28:07          
    2          Agnes Leo                 94    14 Bredaryds SOK                28:51          
    3          Linnea Malmberg           95     3 Stora Tuna OK                32:48          
    4          Kajsa Wetterström         95    13 Tormestorps IF               38:40          
    5          Lisa Elmblad              95    14 OK Stigen                    39:19          
    6          Moa Svensson              95    14 Nässjö OK                    39:41          
    7          Erika Strömbäck           95    14 Ankarsrums OK                43:24          
    8          Minda Langmoen            95     6 Kungälvs OK                  46:40          
    9          Mi Jansson Kind           95    14 Ankarsrums OK                48:01          
   10          Lovisa Johansson          95    14 Västerviks OK                56:12          

               Elin Dolk                 94    14 Jönköpings OK             ej start          



D14  (11)      2650 m                      

    1          Linnéa Golsäter           97    14 Eksjö SOK                    28:48          
    2          Gabriella Gustafsson      97    14 IK Hakarpspojkarna           33:20          
    3          Petra Gunnarsdotter       96    14 Tenhults SOK                 33:21          
    4          Linnéa Andersson          96    14 Bredaryds SOK                34:48          
    5          Karin Björnlinger         96    14 IK Vista                     36:52          
    6          Moa Granstedt             97    14 IK Hakarpspojkarna           37:25          
    7          Julia Svensson            96    14 Bredaryds SOK                42:57          
    8          Kajsa Johansson           97    14 Jönköpings OK                58:10          
    9          Ida Nordberg              96    20 Gällstadbygdens SOK        1:19:22          
   10          Sally Lind                96    14 Västerviks OK              1:26:35          

               Petra Olejnik             96    14 SOK Viljan                ej start          



D12  (15)      2550 m                      

    1          Gabriella Bergander       98    14 Eksjö SOK                    28:05          
    2          Sophia Björnlinger        98    14 IK Vista                     30:58          
    3          Amelia Skalberg           98    14 Bredaryds SOK                32:21          
    4          Elin Granstedt            98    14 IK Hakarpspojkarna           34:58          
    5          Alice Axelsson            98    20 Mullsjö SOK                  39:02          
    6          Elsa Andersson            98    14 Bredaryds SOK                41:21          
    7          Alice Svensson Finndahl   99    14 IK Hakarpspojkarna           43:44          
    8          Emma Åkesson              98    14 IK Hakarpspojkarna           50:55          
    9          Ebba Envall               98    14 IK Hakarpspojkarna           58:20          
   10          Moa Edner                 99    14 IK Hakarpspojkarna         1:05:05          
   11          Jenny Jakobsson           99    14 Gamleby OK                 1:37:50          
   12          Elina Gustavsson                14 Gamleby OK                 1:43:51          

               Emma Nordberg             99    20 Gällstadbygdens SOK       Ej godk.          
               Elin Posch                98    14 Sol Tranås                ej start          
               Matilda Karlsson          99    14 Bredaryds SOK             ej start          



D10  (9)       1700 m                      

    1          Sara Granstedt            00    14 IK Hakarpspojkarna           13:17          
    2          Isa Envall                00    14 IK Hakarpspojkarna           15:19          
    3          Stina Johansson           00    14 OK Bävern                    16:44          
    4          Julia Arvidsson           00    14 Vimmerby OK                  17:35          
    5          Ella Palm                 00    14 IK Hakarpspojkarna           18:09          
    6          Josefine Sandberg         00    14 OK Bävern                    20:02          
    7          Emma Ling                 02    14 Jönköpings OK                20:51          
    8          Julia Wahlström           00    14 Tenhults SOK                 23:33          
    9          Alexandra Sandberg        02    14 OK Bävern                    24:19          



U3  (4)        2550 m                      

    1          Alva Abrahamsson          97    20 Gällstadbygdens SOK          48:44          
    2          Måns Eriksson             99    14 Jönköpings OK                49:29          
    3          Emelie Johansson          99    14 IK Hakarpspojkarna         1:02:31          
    4          Ellen Lexander            99    14 IK Hakarpspojkarna         1:45:56          



U2  (17)       1700 m                      

    1          Hugo Djurstedt            01    14 Eksjö SOK                    14:01          
    2          Ebba Lindman              01    14 Nässjö OK                    15:49          
    3          Victoria Wilbertsson      99    14 Nässjö OK                    16:03          
    4          Linnea Skalberg           01    14 Bredaryds SOK                16:25          
    5          Anton Olivestam           99    14 Vimmerby OK                  17:27          
    6          Alexander Josefsson             14 Vimmerby OK                  17:56          
    7          Maja Åkesson              01    14 IK Hakarpspojkarna           18:10          
    8          Alma Johansson            01    14 IK Hakarpspojkarna           18:11          
    9          Wilma Bergander           01    14 Eksjö SOK                    18:59          
   10          Mattias Öhlund            70    14 IK Hakarpspojkarna           19:06          
   11          Emil Bülow                99    14 Jönköpings OK                20:53          
   12          Evelina Eriksson                14 IK Hakarpspojkarna           21:36          
   13          Theodor Nilsson                 14 IK Hakarpspojkarna           22:36          
   14          Emil Öhlund                     14 IK Hakarpspojkarna           22:37          
   15          Julia Rangert             01    14 IK Hakarpspojkarna           23:56          

               Ida Edvardsson            02    14 Eksjö SOK                 ej start          
               Elsa Karlsson             02    14 Bredaryds SOK             ej start          



U1  (11)       1770 m                      

    1          Axel Elmblad              02    14 OK Stigen                    14:17          
    2          Hilda Johansson           02    14 IK Hakarpspojkarna           16:18          
    3          Jacob Mikkelsen                    Horsens OK                   16:42          
    4          Viktor Gunnarsson               14 IK Hakarpspojkarna           17:47          
    5          Agnes Djurstedt           03    14 Eksjö SOK                    19:09          
    6          Elsa Lindeberg            02    14 Västerviks OK                24:30          
    7          Eira Hertin               03    14 Västerviks OK                25:52          
    8          Amitis Mohe Haji          99    14 IK Hakarpspojkarna           26:40          
    9          Gustav Johansson                14 Jönköpings OK                27:18          
   10          Emmy Granstedt            04    14 IK Hakarpspojkarna           29:17          
   11          Ida Eskilsson             73    14 IK Hakarpspojkarna           31:53          



INSKOLNING  (1 1770 m                      

               Erik Ling                 03    14 Jönköpings OK                Godk.          
               Johan Lang                02    14 Västerviks OK                Godk.          
               Mikaela Johansson         04    14 Västerviks OK                Godk.          
               Ida Rosjö                 04    14 Jönköpings OK                Godk.          
               Alva Lovefors                   14 IK Hakarpspojkarna           Godk.          
               Tyra Sjöholm                    14 IK Hakarpspojkarna           Godk.          
               Otto Sjöholm                    14 IK Hakarpspojkarna           Godk.          
               Olof Swann                      14 IK Hakarpspojkarna           Godk.          
               Erik Swann                      14 IK Hakarpspojkarna           Godk.          
               Thea Abaji-Nordin         03    14 Eksjö SOK                    Godk.          
               Irmelie Sjögren                 14 IK Hakarpspojkarna           Godk.          
               Mira Öhlund                     14 IK Hakarpspojkarna           Godk.          
               August Sunnergren               14 IK Hakarpspojkarna           Godk.          



Öppen 1  (2)   1700 m                      

    1          Ayan Ling                 75    14 Jönköpings OK                21:08 B        
    2          Yvonne Stenberg                 14 Nässjö OK                    27:59 B        



Öppen 2  (8)   2550 m                      

    1          Eva Holmquist             68    14 IF Hallby SOK              1:02:24 B        
    2          Ingemar Lundh                   14 Gränna-Bygdens OK          1:07:06 B        
    3          Ann-Charlotte Adolfsson         14 OK Bävern                  1:08:35 B        
    4          Susanne Karlsson                14 OK Bävern                  1:15:19 B        
    5          Ann-Katrin Johansson      63    14 Västerviks OK              1:18:01 B        
    6          Marie Pettersson          67    14 Västerviks OK              1:39:32          

               Roger Ödén                66    14 SOK Aneby                 Ej godk.          
               Lise-Lotte Mattsson             14 Eksjö SOK                 Ej godk.          



Öppen 4  (9)   2790 m                      

    1          Kirsten Björnlinger       68    14 IK Vista                     36:41 B        
    2          Jan Eliasson              63    14 Tenhults SOK                 47:47 B        
    3          Ann-Sofi Lindskog         54     4 Gotlands Bro Orienterings    52:17          
    4          Mats Holmberg             68    14 IK Hakarpspojkarna           56:52          
    5          Soren Tellegen                  14 IK Hakarpspojkarna           56:54          
    6          Johan Abrahamsson         68    20 Gällstadbygdens SOK          57:58          
    7          Jonas Högberg             65    14 IF Hallby SOK                59:17          
    8          Åke Johansson                   14 Tenhults SOK               1:14:56          
    9          Wåge Elmeke               62    14 IF Hallby SOK              1:24:44          



Öppen 5  (22)  3890 m                      

    1          Martin Persson            75    14 Skillingaryds FK             46:45 B        
    2          Torbjörn Lundström        54    14 IF Hallby SOK                49:13 B        
    3          Björn Golsäter            65    14 Eksjö SOK                    51:15 B        
    4          Micael Elmblad                  14 OK Stigen                    53:51 B        
    5          Bengt Johansson           55    14 Bredaryds SOK                55:04 B        
    6          Magnus Nykvist                  14 Jönköpings OK                55:47 B        
    7          Oscar Andell                    14 Tenhults SOK                 56:42 B        
    8          Leif Andersson                  14 Nässjö OK                    59:03 B        
    9          Tomas Kasselstrand              23 Björkfors GOIF             1:05:33          
   10          Stefan Pauli              99     6 Göteborg/Majorna OK        1:06:24          
   11          Lukas Lazinskas                    OK Medeina                 1:08:12          
   12          Hans-J Hansson                  14 Lekeryd-Svarttorps SK      1:09:14          
   13          Bertil Carlsson           99    14 Jönköpings OK              1:14:33          
   14          Weine Gustavsson          66    14 IK Wallgårda               1:19:54          
   15          Philip Hjellström               14 Gränna-Bygdens OK          1:24:07          
   16          Anette Nordberg           68    20 Gällstadbygdens SOK        1:28:37          
   17          Birgitta Parkner          43     6 OK Landehof                1:32:18          
   18          Berndt Halvardsson        56    14 Nässjö OK                  1:37:18          
   19          Britt-Marie Halvardsson   52    14 Nässjö OK                  1:38:03          

               Anna Kallin               63    14 SOK Aneby                 Ej godk.          
               Martin Abaji              99    14 Eksjö Garnisons IF        Ej godk.          
               Torbjörn Månefjord        63    14 Lekeryd-Svarttorps SK     Ej godk.          



Öppen 7  (10)  2860 m                      

    1          Stefan N-Djurstedt        69    14 Eksjö SOK                    24:11 B        
    2          Bo Hultgren               65    14 OK Njudung                   29:59 B        
    3          Bo Andreasson                   14 OK Reftele                   41:00          
    4          Christoffer Glinge        81    14 Ankarsrums OK                41:47          
    5          Anna Adolfsson                  14 OK Bävern                    44:19          
    6          Helene Svensson                 14 IK Vista                     45:02          
    7          Anders Larsson            43    14 Gränna-Bygdens OK          1:01:15          
    8          Kennerth Gustafsson       40    14 OK Virdarna                1:16:10          
    9          Siv Bergander             42    14 Eksjö SOK                  1:24:28          
   10          Stig Svensson             37    14 OK Virdarna                1:34:53          



Öppen 8  (18)  4960 m                      

    1          Tomas Johansson           73    14 Jönköpings OK                48:22 B        
    2          Torbjörn Johansson              14 Bredaryds SOK                50:08 B        
    3          Stefan Olofsson                 14 OK Gisle                     50:44 B        
    4          Krister Rosjö             65    14 Jönköpings OK                53:17 B        
    5          Per Josefsson                   14 Jönköpings OK                53:28 B        
    6          Claes Otterborg           76    14 Eksjö SOK                    57:01 B        
    7          Kenth Lundgren                  14 Jönköpings OK                58:14 B        
    8          Rasmus Schurmann                 7 Hylte OK                   1:00:18 B        
    9          Tobias Edström            99    14 OK Gisle                   1:06:48          
   10          Jenny Martinsson                20 OK Tranan                  1:07:42          
   11          Maria Andell              69    14 Tenhults SOK               1:15:20          
   12          Staffan Edström                 14 OK Gisle                   1:16:17          
   13          Anna Johansson            76    14 Eksjö SOK                  1:16:28          
   14          Lars Åke Nordén           49    14 SOK Aneby                  1:24:48          
   15          Bengt Jannsen             70    14 Västerviks OK              1:31:09          
   16          Hans Hjelm                59    14 SOK Aneby                  1:39:57          
   17          Gert Olsson                     13 Tockarps IK                1:48:27          

               Edvin Högberg             94    14 IF Hallby SOK             Ej godk.          



D 17-20  (3)   2860 m                      

    1          Klara Nero                91    20 Mullsjö SOK                  43:11          
    2          Sofie Svensson            93    14 IK Vista                     43:57          
    3          Linnéa Andersson          93    14 IK Vista                     45:55