IKHP Långdistansti 2010-05-18 21:00
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2008

   Pl     Rank Namn                      År   Dst Klubb                          Tid Tvlmärke 



H80  (6)       2520 m                      

    1          Isaksson Rune             25    13 Helsingborgs SOK             45:43 G        
    2          Håkansson Harald          30    14 OK Gränsen                   52:15 S        
    3          Lindström Ingemar         30    14 Jönköpings OK                55:34 S        
    4          Rågstedt Nils             30    13 IS Kullen                    56:12 S        
    5          Walfridsson Olof          29    14 SOK Aneby                  1:16:03          

               Andersson Sven            30    14 OK Stigen                 ej start          



H75  (6)       3090 m                      

    1          Collryd Ragnar            35    14 Bredaryds SOK                39:15 G        
    2          Johansson Tore            34    14 SOK Aneby                    48:04 S        

               Lööf Birger               32    14 Eksjö SOK                 Ej godk.          
               Gustavsson Henry          32    14 Sol Tranås                ej start          
               Envall Arne               32    14 Eksjö SOK                 ej start          
               Törnblom Werner           35    14 Växjö OK                  ej start          



H70  (18)      4070 m                      

    1          Arvidsson Rune            40    20 Markbygdens Orienteringsk    49:43 G        
    2          Bjälming Conny            40    14 Jönköpings OK                57:24 S        
    3          Birgersson Mats           37    14 Forserums SOK                59:18 S        
    4          Lindén Nils Olov          39    14 Tenhults SOK               1:03:11 S        
    5          Björnlinger Lars-Göran    38    14 IK Vista                   1:07:45 S        
    6          Ramde Karl-Gerhard              14 SOK Aneby                  1:11:24 B        
    7          Sunnergren Allan          40    13 Hjärnarps GH OL            1:11:36 B        
    8          Larsson Per               36    14 Jönköpings OK              1:12:23 B        
    9          Karlsson Göran            38    14 OK Bävern                  1:19:16          
   10          Östergren Lennart         37    14 Växjö OK                   1:33:05          

               Johansson Börje           37    14 FK Finn                   Ej godk.          
               Bråhn Sören               38    14 Jönköpings OK             Ej godk.          
               Kammenhed Lennart         37    14 Jönköpings OK             Ej godk.          
               Ahlander Rune             38    14 Jönköpings OK             ej start          
               Johansson Bernt           38    14 OK Gisle                  ej start          
               Thour Göran               40    14 Värend GN OL              ej start          
               Wadensjö Bo               38    14 FK Finn                   ej start          
               Söderqvist Nilsevert      37    14 IFK Sävsjö                ej start          



H65  (20)      4110 m                      

    1          Larsson Stefan G          45    14 OK Njudung                   37:58 G        
    2          Bengtsson Göran           44    13 Tockarps IK                  40:23 G        
    3          Finbom Lars               42     6 OK Landehof                  42:18 S        
    4          Byström Waste             43    14 OK Virdarna                  43:55 S        
    5          Persson Inge              43    13 FK Boken                     47:19 S        
    6          Ahnström Stellan          45    14 Forserums SOK                47:48 S        
    7          Sandahl Roland            44    14 Annebergs GIF                48:33 S        
    8          Olsson Alf                41    14 Forserums SOK                50:01 S        
    9          Gunnarsson Rune           41    14 Nässjö OK                    50:54 S        
   10          Hansson Jan               45    13 Lunds OK                     51:26 S        
   11          Blomqvist Nils-Gustav     42    14 Annebergs GIF                52:40 S        
   12          Westberg Christer         43     6 IFK Göteborg                 52:55 S        
   13          Olsson Bengt              41    20 Markbygdens Orienteringsk    54:56 B        
   14          Sjöholm Sven Erik         43    20 Mullsjö SOK                  57:36          
   15          Andersson Gunnar          44    14 IK Vista                   1:09:10          
   16          Jansson Göran             44    14 Gränna-Bygdens OK          1:17:51          

               Ljung Morgan              45    14 Vaggeryds SOK             Ej godk.          
               Voudinmäki Toivo          43    20 Mullsjö SOK               ej start          
               Frisk Reine               43    14 Vaggeryds SOK             ej start          
               Svenson Anders            43    14 Ankarsrums OK             ej start          



H60  (17)      4520 m                      

    1          Gustafsson Håkan          47    23 Boxholm-Mjölby OL            42:57 G        
    2          Dehlin Göran              49    14 Annebergs GIF                47:05 G        
    3          Enberg Gunnar             47    14 Målilla OK                   49:24 S        
    4          Gustafsson Johnny         47    14 Gamleby OK                   52:57 S        
    5          Sörensen Bengt            47    14 Jönköpings OK                57:06 S        
    6          Karlsson Göran            46    14 SOK Aneby                    58:33 S        
    7          Pettersson Lars           46    14 Vimmerby OK                1:00:33 S        
    8          Sjögren Hans              46    14 Alvesta SOK                1:02:10 B        
    9          Sjöberg Åke               48    14 IF Hallby SOK              1:08:15          

               Nilsson Roland            46    14 SOK Viljan                ej start          
               Olsson Tommy              46     1 OK Dacke                  ej start          
               Johansson Ingemar         46    14 Växjö OK                  ej start          
               Alfredsson Leif           47    14 Växjö Allmänna IS         ej start          
               Elmersson Bengt           50    14 Värend GN OL              ej start          
               Montelius Anders          47    23 Boxholm-Mjölby OL         ej start          
               Larsson Jonas             47    20 OK Kullingshof            ej start          
               Åström Sten               46    14 Gränna-Bygdens OK         ej start          



H55  (16)      5110 m                      

    1          Svensson Ulf              53    14 OK Njudung                   48:05 G        
    2          Granqvist Kent            52    14 Västerviks OK                48:07 G        
    3          Henriksson Bo             51    14 SOK Aneby                    50:31 G        
    4          Grehn Lars                52    20 Mullsjö SOK                  51:20 G        
    5          Josefsson Bo-Gunnar       53    14 Nässjö OK                    52:02 G        
    6          Nero Kjell                54    14 Nässjö OK                    52:31 G        
    7          Eriksson Kent             51     6 Lerums SOK                   52:33 G        
    8          Andersson Arne            53    14 Bredaryds SOK              1:01:12 S        
    9          Lindskog Per              51     4 Gotlands Bro Orienterings  1:05:50 S        
   10          Lenhammar Jan             53    14 OK Gränsen                 1:39:26          

               Thörn Roger               55     1 OK Vilse 87               ej start          
               Trofast Hans              52    14 Tenhults SOK              ej start          
               Hermansson Stefan         54    14 Tenhults SOK              ej start          
               Karlsson Sören            53    20 Mullsjö SOK               ej start          
               Arbin Anders Hugo Stef    54    14 Annebergs GIF             ej start          
               Johansson Sven-Olof       51    14 Vaggeryds SOK             ej start          



H50  (15)      5370 m                      

    1          Kollberg Stefan           60    14 Eksjö SOK                    42:11 G        
    2          Nilsson Lars-Gunnar       59    14 Eksjö SOK                    48:09 S        
    3          Tjernlund Tore            58     1 OK Vilse 87                  48:31 S        
    4          Sandstedt Håkan           60    14 Eksjö SOK                    48:56 S        
    5          Karlsson Gunnar           60    14 Målilla OK                   49:59 S        
    6          Klintberg Arne            58    14 Eksjö SOK                    52:50 S        
    7          Runesson Lars             58    14 OK Vivill                    58:18 S        
    8          Nero Kent                 59    20 Mullsjö SOK                  58:30 S        
    9          Wahlgren Lennart          60     8 Rehns BK                     58:42 S        
   10          Eklund Lars               56    14 Växjö OK                     59:53 S        
   11          Håkansson Håkan           59    14 OK Gränsen                 1:15:51          
   12          Schulz Peter              56    13 Helsingborgs SOK           1:26:36          
   13          Svensson Dag              58     7 Hylte OK                   1:34:22          

               Carlsson Bertil           59    14 Jönköpings OK             Ej godk.          
               Olejnik Manfred           57    14 SOK Viljan                ej start          



H45  (24)      5900 m                      

    1          Lund Stefan               62    20 OK Orinto                    44:19 G        
    2          Hansson Mikael            62    14 Bredaryds SOK                47:42 G        
    3          Rosjö Krister             65    14 Jönköpings OK                48:29 G        
    4          Hertin Michael            64    14 Västerviks OK                48:47 G        
    5          Johansson Mats                  14 Sol Tranås                   48:54 G        
    6          Ljungqvist Mats           65    14 Kexholms SK                  49:07 G        
    7          Anderson Urban            65    14 Kexholms SK                  50:54 S        
    8          Håkansson Glen            63    14 Växjö OK                     51:16 S        
    9          Andersson Jonas           65    14 Värend GN OL                 52:47 S        
   10          Lundgren Sven             65    14 Värend GN OL                 53:22 S        
   11          Siverth Roger             65    14 IK Vista                     54:13 S        
   12          Svensson Håkan            63    14 IK Vista                     54:51 S        
   13          Gustavsson Egon           61    14 OK Bävern                    57:09 S        
   14          Herberthson Magnus        63    23 Linköpings OK                57:34 S        
   15          Porle Magnus              64    14 Växjö OK                   1:01:45 S        
   16          Persson Göran             62    14 Värend GN OL               1:01:46 S        
   17          Claesson Anders           64    14 Burseryds IF               1:05:00 B        
   18          Johansson Rolf E          63    14 Västerviks OK              1:05:50 B        
   19          Strömbäck Anders          63    14 Ankarsrums OK              1:06:31 B        
   20          Svalbring Anders          64    14 Målilla OK                 1:09:51          
   21          Edgren Peter              63    14 Hultsfreds OK              1:17:22          
   22          Andersson Håkan           65    14 Vimmerby OK                1:33:28          

               Kjellström Lars           65    14 Gränna-Bygdens OK         ej start          
               Simonsson Conny           63    14 Gränna-Bygdens OK         ej start          



H40  (25)      6550 m                      

    1          Aronsson Peter            68    14 Bredaryds SOK                53:06 G        
    2          Ling Anders               70    14 Jönköpings OK                55:01 G        
    3          Fransson Per              66    14 OK Njudung                   56:23 G        
    4          Karlsson Tomas            67    14 Kexholms SK                  59:09 G        
    5          Nordgren Lars             67    14 Eksjö SOK                  1:01:25 S        
    6          Friborg Klas              68    14 Jönköpings OK              1:03:57 S        
    7          Karlsson Björn            69    14 Kexholms SK                1:04:05 S        
    8          Eriksson Melker           68    14 Jönköpings OK              1:06:27 S        
    9          Björnlinger Per           66    14 IK Vista                   1:08:04 S        
   10          Lilja Christer            67    14 OK Stigen                  1:11:33 S        
   11          Johansson Per             66    14 OK Reftele                 1:13:46 S        
   12          Danielsson Rickard        69    14 Vimmerby OK                1:14:54 S        
   13          Reiver Stefan             66    14 Bodafors OK                1:17:19 B        
   14          Eriksson Anders           69    14 Kexholms SK                1:17:57 B        
   15          Perman Anders             68     3 OK Kåre                    1:19:08 B        
   16          Olausson Jonas            69    14 Målilla OK                 1:23:51          
   17          Pettersson Anders         70    14 OK Njudung                 1:24:05          
   18          Trofast Magnus            69    14 Bredaryds SOK              1:27:35          
   19          Johansson Mats            67    14 Bredaryds SOK              1:30:38          
   20          Andersson Arne            66    14 Gränna-Bygdens OK          1:30:47          

               Jansson Pierre            69    14 Ankarsrums OK             Ej godk.          
               Olivestam Cristian        67    14 Vimmerby OK               Ej godk.          
               Billing Johan             68    14 Målilla OK                ej start          
               Månsson Magnus            67    14 Växjö OK                  ej start          
               Mikkelsen Mads                     Horsens OK                ej start          



H35  (4)       7130 m                      

    1          Svensson Fredrik          71    14 Jönköpings OK              1:00:00 G        
    2          Eriksson Christian        71    23 Linköpings OK              1:12:34 S        
    3          Claesson Magnus           71    14 Jönköpings OK              1:19:14 S        

               Holmqvist Tobias          75     6 IFK Göteborg              ej start          



H21 LÅNG  (14) 10880 m                     

    1          Millegård Marcus          85     6 Sävedalens AIK             1:08:00 G        
    2          Bejbom David              86    20 Vänersborgs SK             1:13:48 G        
    3          Tambasov Yury             89     6 Sävedalens AIK             1:17:18 S        
    4          Besta Michel              76    13 FK Göingarna               1:18:09 S        
    5          Svensson Håkan            63    14 Bredaryds SOK              1:21:00 S        
    6          Andersson Jakob           91    14 Bredaryds SOK              1:22:44 S        
    7          Sjöholm Richard           90    13 OK Pan-Kristianstad        1:23:36 S        
    8          Norberg Johan             91    14 Gamleby OK                 1:25:32 S        
    9          Lenander Per              77    14 Växjö OK                   1:30:08 S        
   10          Nero Erik                 90    20 Falköpings AIK OK          1:37:49 B        
   11          Tomanek Daniel            74    13 FK Göingarna               1:40:38 B        

               Jakobsson Niklas          84    14 Sol Tranås                Ej godk.          
               Rosén Fredrik             78    14 Jönköpings OK             ej start          
               Lundberg Jonas            74     6 Göteborg/Majorna OK       ej start          



H21  (7)       8000 m                      

    1          Schagerlind Johan         81    14 OK Bävern                  1:11:32 G        
    2          Fransson Magnus           77    14 SOK Aneby                  1:15:09 G        
    3          Trofast Mikael            78    14 Jönköpings OK              1:17:07 G        
    4          Lennermo Simon            85    14 Nässjö OK                  1:23:04 S        
    5          Lennermo Måns             82    14 Nässjö OK                  1:26:14 S        
    6          Halvardsson Daniel        84    14 Växjö OK                   1:33:27 S        

               Schurmann Rasmus          91     7 Hylte OK                    Felst.          



H20  (2)       7010 m                      

    1          Sigby Albin               91    14 IK Vista                   1:20:03 G        
    2          Philipsson Johan          90    14 Markaryds FK               1:59:45 B        



H18  (14)      6640 m                      

    1          Navratil Boris            92    13 FK Göingarna                 51:52 G        
    2          Hadac Filip               93    13 FK Göingarna                 53:32 G        
    3          Anderson Jonathan         92    14 Kexholms SK                  54:23 G        
    4          Björck Oscar              93    14 OK Älme                      58:14 S        
    5          Inderst Sebastian         92    14 Eksjö SOK                    59:32 S        
    6          Wahl Linus                93    14 IK Vista                   1:00:31 S        
    7          Bergander Andreas         92    14 Eksjö SOK                  1:02:21 S        
    8          Holmquist Karl            92    14 IF Hallby SOK              1:10:34 S        
    9          Philipsson Anton          93    14 Markaryds FK               1:12:23 S        
   10          Andersson Johnny          93    14 Målilla OK                 1:16:45 B        
   11          Magnusson Jörgen          92    14 OK Reftele                 1:21:02          
   12          Billing Hampus            93    14 Målilla OK                 1:37:56          

               Brönnheden Ola            93    14 Vimmerby OK               Ej godk.          
               Lindström Emil            93    14 Sol Tranås                ej start          



H16  (30)      5440 m                      

    1          Wahl Jakob                95    14 IK Vista                     46:36          
    2          Lundqvist Oskar           95    14 Nybro OK                     47:47          
    3          Persson Anton             94    14 Markaryds FK                 49:36          
    4          Reiver Karl               94    14 Bodafors OK                  51:41          
    5          Håkansson Daniel          95    14 Växjö OK                     52:07          
    6          Sandstedt Gustav          94    14 Eksjö SOK                    52:15          
    7          Andersson Henrik          94    14 Bredaryds SOK                52:40          
    8          Ljungqvist Ludwig         94    14 Kexholms SK                  52:45          
    9          Eklöf Johannes            95    14 IF Hallby SOK                54:18          
   10          Svalbring Josef           94    14 Målilla OK                   54:26          
   10          Schulz Axel               95    13 Helsingborgs SOK             54:26          
   12          Anderson Oscar            95    14 Kexholms SK                  56:28          
   13          Karlsson Erik             94    14 Målilla OK                   56:40          
   14          Skaar Martin              95    14 Jönköpings OK                58:26          
   15          Riis Jakob                95    14 Gamleby OK                   59:50          
   16          Persson Erik              95    14 Eksjö SOK                  1:01:15          
   17          Gustavsson Oscar          94    14 OK Bävern                  1:02:01          
   18          Pettersson Oskar          94    14 OK Njudung                 1:02:10          
   19          Posch Daniel              95    14 Sol Tranås                 1:02:19          
   20          Finn Eriksson Wilhelm     95     3 Domnarvets GOIF            1:03:12          
   21          Ederlöv Gustav            94    14 Gamleby OK                 1:04:07          
   22          Pettersson Henrik         94    14 Västerviks OK              1:05:11          
   23          Henckel Erik              94    14 Kexholms SK                1:09:45          
   24          Patriksson Robin          94    14 Bodafors OK                1:10:09          
   25          Bergander Hampus          95    14 Eksjö SOK                  1:10:19          
   26          Holmberg Erik             95    14 Jönköpings OK              1:14:37          
   27          Svensson Joakim           95    14 OK Älme                    1:14:54          
   28          Löfström Johan            95    14 Jönköpings OK              1:22:35          
   29          Emanuelsson Robin         95    14 Målilla OK                 1:23:48          

               Sandlund Johan            94    14 OK Njudung                Ej godk.          



H14  (26)      3930 m                      

    1          Eklund Henrik             96    14 Växjö OK                     31:49          
    2          Petersson Andreas         96    14 Burseryds IF                 34:09          
    3          Lind Oskar                97    14 SOK Viljan                   37:47          
    4          Ossiansson Filip          96    14 IK Hakarpspojkarna           38:16          
    5          Andersson Edvin           97    14 Värend GN OL                 38:46          
    6          Edvardsson Philip         97    14 Eksjö SOK                    39:17          
    7          Erickson Anton            96    14 Bodafors OK                  39:42          
    8          J-Sundblad Lucas          97    14 Eksjö SOK                    39:46          
    9          Johansson Daniel          96    14 Bredaryds SOK                40:19          
   10          Evertsson Albin           96    14 Växjö OK                     42:29          
   11          Erickson Adam             96    14 Bodafors OK                  43:05          
   12          Kollberg August           96    14 Eksjö SOK                    43:52          
   13          Nord Arvid                97    14 Sol Tranås                   49:15          
   14          Rydgård Axel              97    14 Eksjö SOK                    49:18          
   15          Wärnsberg Nils            97    14 Eksjö SOK                    50:31          
   16          Maxson Josef              96    14 OK Bävern                    50:45          
   17          Schurmann Albin           96     7 Hylte OK                     51:38          
   18          Sjöö Emil                 96    14 Västerviks OK                54:15          
   19          Eklund Johan              96    14 Växjö OK                     54:24          
   20          Philipsson Oscar          97    14 Markaryds FK               1:01:35          
   21          Karlsson Martin           96    14 Växjö OK                   1:03:37          
   22          Gunnarsson David          97    14 IK Hakarpspojkarna         1:04:53          
   23          Porle Jonatan             97    14 Växjö OK                   1:05:34          
   24          Hedemo Olle               96    14 Sol Tranås                 1:23:25          

               Billing Herman            96    14 Målilla OK                ej start          
               Engström Daniel           96    14 Eksjö SOK                 ej start          



H12  (31)      2600 m                      

    1          Lundberg Oliwer           98    14 OK Bävern                    17:42          
    2          Lundgren Lukas            98    14 Värend GN OL                 20:12          
    3          Rosjö Eric                98    14 Jönköpings OK                22:20          
    4          Östergren Viktor          98    14 Växjö OK                     23:16          
    5          Lager Albin               98    14 Nässjö OK                    24:19          
    5          Gustafsson Andreas        99    14 IK Hakarpspojkarna           24:19          
    7          Trofast Filip             99    14 Bredaryds SOK                24:32          
    8          Olivestam Anton           99    14 Vimmerby OK                  26:28          
    9          Löfström Adam             99    14 Jönköpings OK                26:42          
   10          Strömbäck Emil            98    14 Ankarsrums OK                26:47          
   11          Johansson Isak            98    14 Sol Tranås                   27:26          
   12          Lindeberg Axel            99    14 Västerviks OK                29:27          
   13          Persson Adam              98    14 Eksjö SOK                    29:47          
   14          Persson Carl              98    14 Burseryds IF                 31:31          
   15          Hertin Isak               99    14 Västerviks OK                32:45          
   16          Gustavsson Ludwig         99    14 OK Bävern                    33:16          
   17          Lind Linus                99    14 Västerviks OK                35:02          
   18          Brännström Isak           98    14 Nässjö OK                    35:27          
   19          Ossiansson Viktor         99    14 IK Hakarpspojkarna           38:48          
   20          Alsiö Albin               99    20 Falköpings AIK OK            41:30          
   21          Franzen Eddie             98    14 Nässjö OK                    41:31          
   22          Lang Oscar                98    14 Västerviks OK                43:12          
   23          Kjellström Elias          99    14 Gränna-Bygdens OK          1:07:21          
   24          Klein Albert              98    14 Västerviks OK              1:07:31          

               Törnqvist Victor          98    14 Sol Tranås                ej start          
               Hedemo Pelle              98    14 Sol Tranås                ej start          
               Johansson David           99    14 Bredaryds SOK             ej start          
               Lundberg Rasmus           98    14 OK Bävern                 ej start          
               Månsson Albin             99    14 Växjö OK                  ej start          
               Jönsson Martin            98    14 Nässjö OK                 ej start          
               Johansson Carl            99    14 Bredaryds SOK             ej start          



H10  (11)      2330 m                      

    1          Önsten Arvid              00    14 IK Vista                     15:04          
    2          Rosjö Filip               00    14 Jönköpings OK                16:14          
    3          Granstedt Lukas           00    14 IK Hakarpspojkarna           16:21          
    4          Hertin Joar               01    14 Västerviks OK                16:52          
    5          Åsell Felix               00    14 OK Gränsen                   22:57          
    6          Lundberg Linus            01    14 OK Bävern                    25:35          
    7          Johansson Axel                  14 Sol Tranås                   29:29          
    8          Nero David                01    14 Nässjö OK                    31:08          
    9          Eliasson Albin            02    14 Tenhults SOK                 39:19          

               Nilsson Vincent           00    14 IK Vista                  ej start          
               Runefors Gustav           00    14 Växjö OK                  ej start          



D75  (3)       2420 m                      

    1          Svensson Astrid           34    14 OK Bävern                    57:38 G        
    2          Rehn Karin                27    14 Jönköpings OK              1:02:46 G        

               Antonsson Bernice         32     7 FK Friskus Varberg        ej start          



D70  (3)       2520 m                      

    1          Granstedt Kerstin         35    13 OK Pan-Kristianstad          47:45 G        
    2          Björnlinger Ann-Britt     40    14 IK Vista                     53:26 S        
    3          Örnros Annette            38    14 Hultsfreds OK              1:14:40          



D65  (12)      3150 m                      

    1          Rangert Britt             43    20 IK Ymer                      50:54 G        
    2          Byström Berit             43    14 OK Virdarna                  52:13 G        
    3          Birgersson Ann-Marie      41    14 Forserums SOK                54:44 G        
    4          Gunnarsson Kerstin        44    14 Nässjö OK                    56:01 G        
    5          Slottner Vega             45    14 Jönköpings OK                58:06 S        
    6          Svensson Gun-Britt        43    14 Västerviks OK              1:03:55 S        
    7          Parkner Birgitta          43     6 OK Landehof                1:05:27 S        
    8          Olsson May-Sofie          45    14 Forserums SOK              1:05:44 S        
    9          Gustafsson Solbritt       45    14 OK Virdarna                1:06:57 S        

               Larsson Margareta         45    14 OK Njudung                ej start          
               Voudinmäki Kaarina        44    20 Mullsjö SOK               ej start          
               Nilsson Ulla              42    14 SOK Viljan                ej start          



D60  (5)       3410 m                      

    1          Karlsson Lisbeth          47    14 Vaggeryds SOK                47:38 G        
    2          Högemo-Karlsson Annasti   49    14 SOK Aneby                  1:07:28 S        
    3          Bråhn Monica              47    14 Jönköpings OK              1:10:34 B        
    4          Sjöberg Marianne          50    14 IF Hallby SOK              1:14:18          

               Svenson Margareta         49    14 Ankarsrums OK             ej start          



D55  (5)       3520 m                      

    1          Argus-Johansson Anna-Ka   54    14 Sol Tranås                   40:06 G        
    2          Svanström Eva             54    14 Västerviks OK                49:40 S        
    3          Granström Agneta          51    14 SOK Aneby                    54:29 S        

               Arbin Gunvor              52    14 Annebergs GIF             ej start          
               Johansson Kristin         52     1 OK Dacke                  ej start          



D50  (8)       3640 m                      

    1          Lööf Ann-Christine        59    14 Eksjö SOK                    41:16 G        
    2          Henriksson Monica         59    14 Eksjö SOK                    42:27 G        
    3          Andersson Ann-Marie       60    14 Tenhults SOK                 42:31 G        
    4          Runesson Lena             59    14 OK Vivill                    45:18 G        
    5          Andersson Maria           58    14 Bredaryds SOK                46:03 G        
    6          Sigby Liselott            56    14 IK Vista                   1:00:16 B        

               Olivestam Agneta          59    14 Vimmerby OK               Ej godk.          
               Hermansson-Ström Maria    60    14 OK Stigen                 ej start          



D45  (19)      3850 m                      

    1          Wadensjö-Leo Åsa          65    14 Bredaryds SOK                38:24 G        
    2          Henriksson Maritha        63    14 Eksjö SOK                    38:45 G        
    3          Johansson Ingrid          64     7 Laholms IF OK                40:23 G        
    4          Käck-Fritzell Pia         64    20 Mullsjö SOK                  41:43 G        
    5          Lindman Helena            65    14 Nässjö OK                    42:52 G        
    6          Dolk Anna                 63    14 Jönköpings OK                44:16 S        
    7          Carlsson Eva              61    14 Jönköpings OK                45:19 S        
    8          Eriksson Hillevi          64    14 IF Hallby SOK                45:53 S        
    9          Haas Sonja                65    14 Nybro OK                     48:15 S        
   10          Svensson Gunnel           64    20 OK Tranan                    52:37 S        
   11          Svensson Heléne           64    14 IK Vista                     53:35 S        
   12          Riis Annika               63    14 Gamleby OK                   54:29 S        
   13          Schurmann Lotta           62     7 Hylte OK                   1:04:19          
   14          Philipsson Marita         63    14 Markaryds FK               1:05:27          
   15          Petersson Annika          62    14 Burseryds IF               1:08:49          

               Sterner Christina         63    14 OK Njudung                Ej godk.          
               Johansson Anna            65    14 Jönköpings OK             Ej godk.          
               Liew Anita                61    14 Tenhults SOK              ej start          
               Brenander Ann             61    14 SOK Viljan                ej start          



D40  (15)      3940 m                      

    1          Ivarsson Annika           70    23 Linköpings OK                34:38 G        
    2          Regnell Lena              67    14 Växjö OK                     38:46 G        
    3          Bergander Carina          67    14 Eksjö SOK                    41:46 S        
    4          Ahlmén Marie              67    14 Jönköpings OK                42:04 S        
    5          Molin Bodil               67    23 Boxholm-Mjölby OL            42:09 S        
    6          Mattsson Anna             70    14 Värend GN OL                 44:03 S        
    7          Holmqvist Johansson Cam   69    14 OK Stigen                    44:27 S        
    8          Carlsson Madeleine        66    14 Värend GN OL                 44:41 S        
    9          Gabrielsson Annica        69    14 SOK Viljan                   50:32 B        
   10          Holmberg Maria            68    14 Jönköpings OK              1:01:13          

               Holmquist Eva             68    14 IF Hallby SOK             Ej godk.          
               Danielsson Elisabeth      69    14 Vimmerby OK               Ej godk.          
               Karlsson Helena           67    14 Nässjö OK                 ej start          
               J-Sundblad Lotta          69    14 Eksjö SOK                 ej start          
               Karlsson Gunilla          68    14 Växjö OK                  ej start          



D35  (3)       4480 m                      

    1          Lang Maria                72    14 Västerviks OK                58:43 G        
    2          Juthe Anneli              74    14 Vimmerby OK                1:06:48 S        

               Wiberg Jeanette           72    20 Mullsjö SOK               ej start          



D21 LÅNG  (17) 6730 m                      

    1          Jansson Elsa              88    20 Främmestads IK             1:02:24 G        
    2          Lindström Sarah           77     1 Ronneby OK                 1:05:55 G        
    3          Larsson Elisabet          82    14 Sol Tranås                 1:06:48 G        
    4          Andersson Kristina        86    14 Jönköpings OK              1:07:37 G        
    5          Lindén Katarina           79    14 Växjö OK                   1:08:59 G        
    6          Barje Therese             79    14 Jönköpings OK              1:09:54 G        
    7          Johansson Anna            84    14 Ankarsrums OK              1:11:43 S        
    8          Weissova Lucie            89    13 FK Göingarna               1:11:51 S        
    9          Petersson Mette           75    15 Centrum OK                 1:17:50 S        
   10          Bergander Sara            90    14 Eksjö SOK                  1:23:41 S        
   11          Petersson Martina         88    14 Burseryds IF               1:23:59 S        
   12          Ljung Lovisa              89    14 OK Njudung                 1:29:00 S        
   13          Sterner Stina             82    23 Linköpings OK              1:35:36          

               Lindström Åsa             90    14 Bredaryds SOK             Ej godk.          
               Klintberg Therese         90    14 Eksjö SOK                 ej start          
               Nero Frida                82     6 Göteborg/Majorna OK       ej start          
               Lundberg Sofia            76     6 Göteborg/Majorna OK       ej start          



D21  (3)       5210 m                      

    1          Håkansson Karin           91    14 OK Gränsen                   59:51 G        
    2          Kutkaite Dovile                    OK Medeina                 1:03:14 G        
    3          Danielsson Emelie         90    14 Vimmerby OK                1:10:28 S        



D18  (19)      4560 m                      

    1          Tjernlund Ellinor         92     1 OK Vilse 87                  37:15 G        
    2          Bauer Julia               92    14 Eksjö SOK                    41:32 G        
    3          Gunnarsdotter Ylva        92    14 Tenhults SOK                 42:26 S        
    4          Svensson Sofie            93    14 Vimmerby OK                  42:55 S        
    5          Svensson Elin             93    14 Nässjö OK                    43:16 S        
    6          Hugoson Erika             92    14 Nässjö OK                    43:52 S        
    7          Leo Amanda                92    14 Bredaryds SOK                44:16 S        
    8          Jörnling Angelica         93    14 Eksjö SOK                    52:34 S        
    9          Östergren Linnea          93    14 Växjö OK                     53:03 S        
   10          Josefsson Isabell         92    14 OK Reftele                   56:45 B        
   11          Danielsson Frida          93    14 Vimmerby OK                  56:48 B        
   12          Rosén Emma                92    14 OK Njudung                   57:36          
   13          Adolfsson Eva             93    14 Vimmerby OK                1:01:45          
   14          Edgren Beatrice           92    14 Hultsfreds OK              1:09:00          
   15          Swärdh Ida                92    14 Eksjö SOK                  1:13:53          

               Andersson Stefanie        92    14 Vimmerby OK               Ej godk.          
               Tjernlund Josefin         92     1 OK Vilse 87               ej start          
               Brenander Sofia           93    14 SOK Viljan                ej start          
               Svensson Sofie            93    14 IK Vista                  ej start          



D16  (23)      4200 m                      

    1          Kollberg Olivia           94    14 Eksjö SOK                    33:39          
    2          Klintberg Josefine        94    14 Eksjö SOK                    34:36          
    3          Hansson Amanda            94    14 Bredaryds SOK                39:48          
    4          Leo Agnes                 94    14 Bredaryds SOK                40:55          
    5          Almqvist-Haas Freya       94    14 Nybro OK                     43:41          
    6          Håkansson Irma            94    14 OK Gränsen                   44:12          
    7          Regnell Louise            94    14 Växjö OK                     47:54          
    8          Gunnarsson Hanna          95    14 IK Hakarpspojkarna           50:50          
    9          Malmberg Linnea           95     3 Stora Tuna OK                51:03          
   10          Regnell Joséphine         94    14 Växjö OK                     52:15          
   11          Svensson Moa              95    14 Nässjö OK                    53:45          
   12          Johansson Lovisa          95    14 Västerviks OK                57:22          
   13          Strömbäck Erika           95    14 Ankarsrums OK              1:01:21          
   14          Wetterström Kajsa         95    13 Tormestorps IF             1:07:38          
   15          Dolk Elin                 94    14 Jönköpings OK              1:14:36          

               Jansson Kind Mi           95    14 Ankarsrums OK             Ej godk.          
               Andersson Emilia          94    14 Vimmerby OK               Ej godk.          
               Langmoen Minda            95     6 Kungälvs OK               Ej godk.          
               Östenberg Hanna           95    14 Hultsfreds OK             ej start          
               Nero Stina                95    20 Mullsjö SOK               ej start          
               Olofsson Moa              94    14 Värend GN OL              ej start          
               Lilja Malin               95    14 OK Stigen                 ej start          
               Elmblad Lisa              95    14 OK Stigen                 ej start          



D14  (23)      3470 m                      

    1          Gustafsson Gabriella      97    14 IK Hakarpspojkarna           29:15          
    2          Golsäter Linnéa           97    14 Eksjö SOK                    29:49          
    3          Lundgren Louise           96    14 Värend GN OL                 30:49          
    4          Aronsson Elisabeth        97    14 Bredaryds SOK                32:38          
    5          Almqvist-Haas Hedwig      96    14 Nybro OK                     34:05          
    6          Andersson Eirin           96    14 Vimmerby OK                  35:51          
    7          Björnlinger Karin         96    14 IK Vista                     35:59          
    8          Gunnarsdotter Petra       96    14 Tenhults SOK                 36:27          
    9          Olejnik Petra             96    14 SOK Viljan                   37:51          
   10          Adolfsson Kajsa           96    14 Vimmerby OK                  38:51          
   11          Lundqvist Elin            97    14 Nybro OK                     41:04          
   11          Svensson Julia            96    14 Bredaryds SOK                41:04          
   13          Härold Lovisa             96    14 Sol Tranås                   42:21          
   14          Önsten Annie              97    14 IK Vista                     44:08          
   15          Andersson Linnéa          96    14 Bredaryds SOK                54:14          
   16          Granstedt Moa             97    14 IK Hakarpspojkarna         1:00:24          
   17          Håkansson Stina           96    14 OK Gränsen                 1:03:52          
   18          Patriksson Lina           97    14 Bodafors OK                1:15:18          
   19          Lind Sally                96    14 Västerviks OK              1:15:54          

               Lindström Hanna           97    20 OK Tranan                 Ej godk.          
               Holmberg Emma             97    14 Jönköpings OK             Ej godk.          
               Andersson Emelie          96    14 Hultsfreds OK             ej start          
               Wiberg Tove               97    20 Mullsjö SOK               ej start          



D12  (18)      2530 m                      

    1          Envall Ebba               98    14 IK Hakarpspojkarna           25:09          
    2          Granstedt Elin            98    14 IK Hakarpspojkarna           26:14          
    3          Posch Elin                98    14 Sol Tranås                   27:45          
    4          Bergander Gabriella       98    14 Eksjö SOK                    29:45          
    5          Björnlinger Sophia        98    14 IK Vista                     30:22          
    6          Elmblad Klara             98    14 OK Stigen                    34:32          
    7          Skalberg Amelia           98    14 Bredaryds SOK                35:20          
    8          Maxson Agnes              98    14 OK Bävern                    37:31          
    9          Svensson Hilda            98    14 Nässjö OK                    39:05          
   10          Svensson Finndahl Alice   99    14 IK Hakarpspojkarna           42:40          
   11          Åkesson Emma              98    14 IK Hakarpspojkarna           44:58          
   12          Karlsson Matilda          99    14 Bredaryds SOK                45:29          
   13          Johansson Vilma           98    14 OK Stigen                  1:01:16          
   14          Olausson Wilma            99    14 Målilla OK                 1:05:20          
   15          Jakobsson Jenny           99    14 Gamleby OK                 1:30:50          

               J-Sundblad Fanny          99    14 Eksjö SOK                 Ej godk.          
               Gustavsson Elina                14 Gamleby OK                Ej godk.          
               Fritzell Malin            98    20 Mullsjö SOK               ej start          



D10  (8)       2170 m                      

    1          Granstedt Sara            00    14 IK Hakarpspojkarna           14:27          
    2          Svensson Elin             00    14 OK Älme                      16:31          
    3          Arvidsson Julia           00    14 Vimmerby OK                  18:19          
    4          Envall Isa                00    14 IK Hakarpspojkarna           19:04          
    5          Nord Lovisa               00    14 Sol Tranås                   20:31          
    6          Lundgren Alicia           01    14 Värend GN OL                 20:39          
    7          Maxson Alma               01    14 OK Bävern                    24:28          

               Evertsson Alma            01    14 Lessebo OK                ej start          



U4  (3)        3470 m                      

    1          Gunnarsson Erik           94    14 Eksjö SOK                    37:05          
    2          Eklund Oskar                    14 Målilla OK                 1:09:46          

               Lilja Erik                97    14 OK Stigen                 ej start          



U3  (6)        2600 m                      

    1          Björlinger Emil                 14 IK Vista                     32:51          
    2          Eriksson Måns             99    14 Jönköpings OK                38:30          
    3          Ahlmén Nils               98    14 Jönköpings OK                38:32          
    4          Wärnsberg Carl            99    14 Eksjö SOK                    48:28          

               Eliasson Hanna            98    14 Tenhults SOK              ej start          
               Olofsson Hanna            97    14 Värend GN OL              ej start          



U2  (18)       2330 m                      

    1          Djurstedt Hugo            01    14 Eksjö SOK                    18:33          
    2          Jakobsson Hugo            01    14 Eksjö SOK                    22:45          
    3          Bergander Wilma           01    14 Eksjö SOK                    24:16          
    4          Johansson Alma            01    14 IK Hakarpspojkarna           24:22          
    5          Skalberg Linnea           01    14 Bredaryds SOK                25:21          
    6          Wärnsberg Gustav          02    14 Eksjö SOK                    25:38          
    7          Folke Emilia                    14 Sol Tranås                   26:42          
    8          Härold Gustaf             98    14 Sol Tranås                   27:18          
    9          Alsiö Moa                 01    20 Falköpings AIK OK            27:45          
   10          Rangert Julia             01    14 IK Hakarpspojkarna           30:17          
   11          Edvardsson Ida            02    14 Eksjö SOK                    30:39          
   12          Svahn Oskar               00    14 Eksjö SOK                    34:20          
   13          Josefsson Alexander             14 Vimmerby OK                  38:00          
   14          Svahn Simon                     14 Eksjö SOK                    39:16          

               Liew Marika               98    14 Tenhults SOK              ej start          
               Granath Erik              01    14 IF Hallby SOK             ej start          
               Granath Emil              03    14 IF Hallby SOK             ej start          
               Månsson Edvin             02    14 Växjö OK                  ej start          



U1  (24)       2010 m                      

    1          Elmblad Axel              02    14 OK Stigen                    12:44          
    2          Hedin Carl                01    14 Eksjö SOK                    13:26          
    3          Lindman Ebba              01    14 Nässjö OK                    14:18          
    4          Johansson Hilda           02    14 IK Hakarpspojkarna           14:38          
    5          Hertin Eira               03    14 Västerviks OK                15:41          
    6          Hedin Olof                02    14 Eksjö SOK                    16:43          
    7          Öhlund Emil               01    14 IK Hakarpspojkarna           16:53          
    8          Nilsson Theodor           01    14 IK Hakarpspojkarna           16:55          
    9          Leo Saga                  01    14 Bredaryds SOK                17:45          
   10          Johansson Rasmus          03    14 OK Stigen                    17:59          
   11          Aulin Andrea              64    14 Eksjö SOK                    18:26          
   12          Djurstedt Agnes           03    14 Eksjö SOK                    18:45          
   13          Lindeberg Elsa            02    14 Västerviks OK                19:25          
   14          Andersson Ella                  14 IK Hakarpspojkarna           19:53          
   15          Nilsson Malte             03    14 IK Vista                     19:55          
   16          Eskilsson Ida             03    14 IK Hakarpspojkarna           23:09          
   17          Eskilsson Isak            05    14 IK Hakarpspojkarna           23:50          
   18          Pansell Noah              03    14 Eksjö SOK                    23:53          
   19          Karlsson Oskar            02    14 Målilla OK                   24:27          
   20          Persson Jennifer          05    14 Markaryds FK                 31:30          
   21          Patriksson Elin           02    14 Bodafors OK                  31:37          
   22          Granstedt Emmy            04    14 IK Hakarpspojkarna           36:22          

               Holmqvist Wilmer          02     6 IFK Göteborg              ej start          
               Mikkelsen Jacob                    Horsens OK                ej start          



INSKOLNING  (1 2010 m                      

               Öhlund Mattias            03    14 IK Hakarpspojkarna           Godk.          
               Lang Johan                02    14 Västerviks OK                Godk.          
               Johansson Mikaela         04    14 Västerviks OK                Godk.          
               Wikström Alva             77    14 Eksjö SOK                    Godk.          
               Perman Axel               03     3 OK Kåre                      Godk.          
               Ling Erik                 03    14 Jönköpings OK                Godk.          
               Ling Emma                 02    14 Jönköpings OK                Godk.          
               Snälls Alice              04    14 IK Hakarpspojkarna           Godk.          
               Alsiö Hanna               04    20 Falköpings AIK OK            Godk.          
               Lorefors Alva                   14 IK Hakarpspojkarna           Godk.          
               Kjellström Hanna                14 Gränna-Bygdens OK            Godk.          

               Holmqvist Ebbe            04     6 IFK Göteborg              ej start          
               Rosjö Ida                 04    14 Jönköpings OK             ej start          
               Jakobsson Tove            04    14 Eksjö SOK                 ej start          
               Maxson Melker             04    14 OK Bävern                 ej start          



Öppen 1  (2)   2330 m                      

    1          Strömbäck Ulrika          67    14 Ankarsrums OK                35:10 B        
    2          Ling Ayan                 75    14 Jönköpings OK                43:56 B        



Öppen 2  (6)   2600 m                      

    1          Johansson Marina                14 OK Njudung                   26:48 B        
    2          Maxson Johanna            69    14 OK Bävern                    32:11 B        
    3          Nolberger Anton                 14 OK Gränsen                   36:25          
    4          Johansson Ann-Katrin      63    14 Västerviks OK                47:25          
    5          Pettersson Marie          67    14 Västerviks OK              1:06:38          

               Maxson Kjell              67    14 OK Bävern                 ej start          



Öppen 3  (5)   4660 m                      

    1          Svensson Göran                  14 Skillingaryds FK             53:31 B        
    2          Fransson Sven-Olof        49    14 SOK Aneby                  1:03:14 B        
    3          Olsson Anette             67    14 Eksjö SOK                  1:14:57          
    4          Alriksson Kim                   14 IK Hakarpspojkarna         1:19:41          
    5          Bertilsson Magnus               14 IK Hakarpspojkarna         1:26:22          



Öppen 4  (12)  3470 m                      

    1          Björnlinger Kirsten       68    14 IK Vista                     39:15 B        
    2          Håkansson Maria           66    14 Växjö OK                     39:54 B        
    3          Sundberg Maria                  14 OK Njudung                   50:25 B        
    4          Hedin Ingmar                    14 Eksjö SOK                    51:19 B        
    5          Hertin Anna               66    14 Västerviks OK                57:54          
    6          Nilsson Cristina          61    20 OK Tranan                    58:15          
    7          Carlberg Robert                  6 Göteborg/Majorna OK        1:00:55          
    8          Johansson Conny           64     7 Laholms IF OK              1:01:46          
    9          Halvarsson Britt-Marie    52    14 Nässjö OK                  1:04:19          
   10          Halvardsson Berndt              14 Nässjö OK                  1:04:51          
   11          Svensson Stig                   14 OK Virdarna                1:07:47          

               Thörnkvist Malin                14 Sol Tranås                Ej godk.          



Öppen 5  (13)  3930 m                      

    1          Wärnsberg Daniel                14 Eksjö SOK                    37:18 B        
    2          Löfström Pontus           66    14 Jönköpings OK                44:52 B        
    3          Nord Marie                71    14 Sol Tranås                   45:45 B        
    4          Sandberg Lennart                14 Gränna-Bygdens OK            48:45 B        
    5          Toll Dennis                     14 OK Njudung                   51:49          
    6          Sjöberg Jessica           85    14 IF Hallby SOK                53:07          
    7          Svensson Kjell            64    14 OK Älme                      54:28          
    8          Wärnsberg Maria                 14 Eksjö SOK                    54:33          
    9          Andersson Carin                 14 Kexholms SK                  55:23          
   10          Lazinskas Lukas                    OK Medeina                 1:01:39          

               Eliasson Jan              63    14 Tenhults SOK              Ej godk.          
               Ybe Bo                    57    14 OK Stigen                 Ej godk.          
               Gunnarsson Staffan        57    14 Eksjö SOK                 ej start          



Öppen 6  (6)   5610 m                      

    1          Bohman Niklas             76    14 OK Gränsen                 1:01:59 B        
    2          Elmblad Micael            65    14 OK Stigen                  1:08:13 B        
    3          Persson Martin            75    14 Skillingaryds FK           1:10:18 B        
    4          Rosjö Carin               71    14 Jönköpings OK              1:19:41 B        
    5          Golsäter Björn            65    14 Eksjö SOK                  1:20:21 B        
    6          Andersson Linnéa          93    14 IK Vista                   1:25:33          



Öppen 7  (16)  3090 m                      

    1          Sjösäter John             90    14 Eksjö SOK                    22:08 B        
    2          Stefan Eriksson           66    14 IK Hakarpspojkarna           30:26          
    3          Johansson Christer        67    14 Eksjö SOK                    30:43          
    4          Lindström Stefan          64    14 Bredaryds SOK                33:48          
    5          Olejnik Manfred           57    14 SOK Viljan                   35:44          
    6          Pettersson Anders         62    14 Västerviks OK                37:32          
    7          Glinge Christoffer        81    14 Ankarsrums OK                40:27          
    8          Swedenborg Rikard         61    13 Lunds OK                     40:44          
    9          Johansson Ingemar         54    14 OK Gisle                     41:28          
   10          Johansson Emilia          92    14 OK Gisle                     41:47          
   11          Alsiö Åsa                 65    20 Falköpings AIK OK            44:04          
   12          Ramström Per-Arne         59    16 Strängnäs-Malmby OL          45:11          
   13          Brun Gabrielle            55    13 Andrarums IF                 53:32          
   14          Gustafsson Kennerth       40    14 OK Virdarna                  58:40          
   15          Bergander Göran                 14 Eksjö SOK                  1:03:44          
   16          Ramström Anette                 16 Strängnäs-Malmby OL        1:12:02          



Öppen 8  (12)  5090 m                      

    1          N-Djurstedt Stefan        69    14 Eksjö SOK                    40:50 B        
    2          Björnlinger Michael       63    14 IK Vista                     42:42 B        
    3          Lundgren Kenth                  14 Jönköpings OK                47:30 B        
    4          Nord Göran                67    14 Sol Tranås                   48:41 B        
    5          Niklasson Anna            85    23 Linköpings OK                49:37 B        
    6          Runesson Anna             85    14 OK Vivill                    50:44 B        
    7          Estving Johanna           89     6 Lerums SOK                   55:57          
    8          Rosengren Sara            76    15 Turebergs IF               1:09:51          
    9          Karlsson AGNE             53     7 Simlångsdalens IF          1:11:55          
   10          Hjelm Hans                59    14 SOK Aneby                  1:16:46          
   11          Jannsen Bengt             70    14 Västerviks OK              1:25:51          
   12          Schhulz Max                     13 Helsingborgs SOK           1:28:01          



Öppen 9  (4)   6990 m                      

    1          Andersson Marie                 14 Jönköpings OK              1:22:10 B        
    2          Bergman Anders            53     6 IK Uven                    1:29:03 B        
    3          Persson Hans              62    13 Andrarums IF               1:34:07 B        

               Bjärsvik Daniel           71    14 OK Gränsen                Ej godk.