Resultat      Länsmästerskap F-Län

Datum:                  2008-02-02

Plats:                     Kålgårdsarenan

Arrangör:               Jönköpings Friidrottskrets                           Tfn:           036-12 17 43

Tävlingsledare:        Ann Axelsson                                          E-mail:       ann.axel@telia.com

P11 60m

   1  Adam Rubin                      97   Hovslätts IK                      9.90                     

   2  Björn Lindberg                   97   Stensjöns IF                      9.94                     

   3  Tobias Hörlin                     97   Tranås AIF                      10.58                     

   4  Erik Lindberg                     97   IK Sisu                           11.01                     

P11 Häck 60m                           76 cm

      Final heat: 1

   1  David Säll                         97   Tranås AIF                      14.12        03        

   2  Erik Lindberg                     97   IK Sisu                           15.36        05        

      Final heat: 2

   1  Björn Lindberg                   97   Stensjöns IF                     13.20        01        

   2  Adam Rubin                      97   Hovslätts IK                    13.32        02        

   3  Tobias Hörlin                     97   Tranås AIF                      14.44        04        

P11 Höjd

   1  David Säll                         97   Tranås AIF                        120                     

   2  Erik Lindberg                     97   IK Sisu                             115                     

   3  Pontus Olsson                    97   Tranås AIF                        110                     

   4  Tobias Hörlin                     97   Tranås AIF                        100                     

P11 Längd                                 zon

   1  Adam Rubin                      97   Hovslätts IK                      3,83                   

   2  Björn Lindberg                   97   Stensjöns IF                      3,62                   

   3  David Säll                         97   Tranås AIF                       3,58                   

   4  John Edvinsson                  97   Hakarpspojkarna                 3,43                   

   5  Erik Lindberg                     97   IK Sisu                            3,36                   

   6  Pontus Olsson                    97   Tranås AIF                       3,02                   

P11 Kula                                   2.0 kg

   1  Adam Rubin                      97   Hovslätts IK                      7,61                   

   2  John Edvinsson                  97   Hakarpspojkarna                 6,90                   

   3  Erik Lindberg                     97   IK Sisu                            5,30                   

P10 60m

      Försök  heat: 1

   1  Jonathan Folkesson              98   Wärnamo SK                     9.46     q              

   2  Jonathan Hirsh                   98   Habo Friidrott 04                9.62     q              

   3  Noah Skogward                  98   Hakarpspojkarna               10.11                    

   4  Isak Lidén                         98   Tranås AIF                      10.20                    

      Försök  heat: 2

   1  Rasmus Henrysson              98   Hakarpspojkarna                 9.40     q              

   2  Axel Nykvist                     98   Tranås AIF                      10.03        

   3  Alexander Jismyr                98   Tranås AIF                      10.18                    

   4  Markus Trolander               98   Hakarpspojkarna               10.97                    

      Försök  heat: 3

   1  Emil Krieg                         98   Stensjöns IF                      9.57     q              

   2  Andreas Sandeggen              98   Mullsjö FIK                     10.64                    

   3  Tomas Lindberg                  98   Stensjöns IF                     11.68                    

      Final

   1  Rasmus Henrysson              98   Hakarpspojkarna                 9.28                     

   2  Emil Krieg                         98   Stensjöns IF                      9.53                     

   3  Jonathan Folkesson              98   Wärnamo SK                     9.60                     

   4  Jonathan Hirsh                   98   Habo Friidrott 04                9.70                     

 

P10 Höjd

   1  Emil Krieg                         98   Stensjöns IF                       120                     

   2  Noah Skogward                  98   Hakarpspojkarna                 115                     

   3  Jonathan Hirsh                   98   Habo Friidrott 04                 115                     

   4  Jonathan Folkesson              98   Wärnamo SK                      115                     

   5  Alexander Jismyr                98   Tranås AIF                          95  =                  

      Axel Nykvist                      98   Tranås AIF                          95  =                  

P10 Längd                                 zon                                            

   1  Emil Krieg                         98   Stensjöns IF                      3,89                   

   2  Jonathan Hirsh                   98   Habo Friidrott 04                3,84                   

   3  Rasmus Henrysson              98   Hakarpspojkarna                 3,70                   

   4  Axel Nykvist                     98   Tranås AIF                       3,60                   

   5  Jonathan Folkesson              98   Wärnamo SK                     3,45                   

   6  Alexander Jismyr                98   Tranås AIF                       3,28                   

   7  Isak Lidén                         98   Tranås AIF                       3,28                   

   8  Markus Trolander               98   Hakarpspojkarna                 3,25                   

   9  Andreas Sandeggen              98   Mullsjö FIK                      2,97                   

  10  Tomas Lindberg                  98   Stensjöns IF                      2,73                   

P10 Kula                                   2.0 kg

   1  Emil Krieg                         98   Stensjöns IF                      9,26                   

   2  Rasmus Henrysson              98   Hakarpspojkarna                 7,61                   

   3  Axel Nykvist                     98   Tranås AIF                       6,91                   

   4  Isak Lidén                         98   Tranås AIF                       6,73                   

   5  Jonathan Folkesson              98   Wärnamo SK                     6,71                   

   6  Jonathan Hirsh                   98   Habo Friidrott 04                6,69                   

   7  Markus Trolander               98   Hakarpspojkarna                 5,51                   

   8  Alexander Jismyr                98   Tranås AIF                       5,43                   

   9  Tomas Lindberg                  98   Stensjöns IF                      5,09                   

F11 60m (finaldeltagare baseras på manuella tider)

      Försök  heat: 1

   1  Sanna Bjarnemar                 97   Hakarpspojkarna               10.01                     

   2  Agnes Fredriksen                97   Hovslätts IK                    10.12                    

   3  Tove Wiberg                      97   Habo Friidrott 04               10.72                    

   4  Frida Heed Salomonsson        97   Wärnamo SK                    11.12                    

 

      Försök  heat: 2

   1  Clara Holmqvist                  97   Hakarpspojkarna                 9.37     q              

   2  Alidia Fatrous                    97   Tranås AIF                      10.52                    

   3  Lina Svensson                    97   Wärnamo SK                    10.56                    

   4  Martina Nilsson                  97   Tranås AIF                      10.76                    

      Försök  heat: 3

   1  Lisa Aronsson                    97   Hovslätts IK                      9.03     q              

   2  Julia Seigerroth                   97   Hakarpspojkarna                 9.53     q              

   3  Alma Evebring                    97   Wärnamo SK                    10.37                    

   4  Filippa Hugosson                97   Habo Friidrott 04               11.18                    

      Försök  heat: 4

   1  Amanda Hjalmarsson            97   Hovslätts IK                     9.2m     q              

   2  Emma Närfors                    97   Villstads GoIF                   9.6m                    

   3  Jonna Persson                    97   Hakarpspojkarna              10.4m                    

      Final

   1  Lisa Aronsson                    97   Hovslätts IK                      9.07                     

   2  Clara Holmqvist                  97   Hakarpspojkarna                 9.38                     

   3  Julia Seigerroth                   97   Hakarpspojkarna                 9.48                     

   4  Amanda Hjalmarsson            97   Hovslätts IK                      9.54                     

 

 

 

 

F11 Häck 60m                            76 cm

      Final  heat: 1

   1  Lisa Aronsson                    97   Hovslätts IK                    13.18        02        

   2  Julia Seigerroth                   97   Hakarpspojkarna               13.42        03        

   3  Filippa Hugosson                97   Habo Friidrott 04               14.79        06        

      Final  heat: 2

   1  Clara Holmqvist                  97   Hakarpspojkarna               12.98        01        

   2  Alma Evebring                    97   Wärnamo SK                    14.07        05        

   3  Sanna Höglind                    97   Tranås AIF                      15.07        08        

      Final  heat: 3

   1  Amanda Hjalmarsson            97   Hovslätts IK                    13.67        04        

   2  Tove Wiberg                      97   Habo Friidrott 04               14.96        07        

   3  Wilma Fransson                  97   Tranås AIF                      15.27        09        

F11 Höjd

   1  Amanda Hjalmarsson            97   Hovslätts IK                      130                     

   2  Clara Holmqvist                  97   Hakarpspojkarna                 125                     

   3  Julia Seigerroth                   97   Hakarpspojkarna                 120                     

   4  Alma Evebring                    97   Wärnamo SK                      120  =                  

      Sanna Bjarnemar                  97   Hakarpspojkarna                 120  =                  

   6  Agnes Fredriksen                97   Hovslätts IK                      115  =                  

      Alidia Fatrous                     97   Tranås AIF                        115  =                  

   8  Emma Närfors                    97   Villstads GoIF                    110                     

   9  Filippa Hugosson                97   Habo Friidrott 04                 110                     

  10  Lina Svensson                    97   Wärnamo SK                      105                     

  11  Tove Wiberg                      97   Habo Friidrott 04                 100                     

 

F11 Längd                                 zon

   1  Clara Holmqvist                  97   Hakarpspojkarna                 4,17                   

   2  Lisa Aronsson                    97   Hovslätts IK                      4,14                   

   3  Amanda Hjalmarsson            97   Hovslätts IK                      4,09                   

   4  Agnes Fredriksen                97   Hovslätts IK                      3,67                   

   5  Alma Evebring                    97   Wärnamo SK                     3,64                   

   6  Emma Närfors                    97   Villstads GoIF                    3,59                   

   7  Julia Seigerroth                   97   Hakarpspojkarna                 3,56                   

   8  Sanna Bjarnemar                 97   Hakarpspojkarna                 3,50                   

   9  Sandra Söderberg                 97   Wärnamo SK                     3,38                   

  10  Tove Wiberg                      97   Habo Friidrott 04                3,17                   

  11  Jonna Persson                    97   Hakarpspojkarna                 3,10                   

  12  Martina Nilsson                  97   Tranås AIF                       3,08                   

  13  Filippa Hugosson                97   Habo Friidrott 04                3,05                   

  14  Wilma Fransson                  97   Tranås AIF                       3,02                   

  15  Frida Heed Salomonsson        97   Wärnamo SK                     2,99                   

  16  Ellen Wiss Gullberg              97   Tranås AIF                       2,51                   

F11 Kula                                    2.0 kg

   1  Clara Holmqvist                  97   Hakarpspojkarna                 8,36                   

   2  Amanda Hjalmarsson            97   Hovslätts IK                      7,44                   

   3  Lina Svensson                    97   Wärnamo SK                     7,18                   

   4  Alma Evebring                    97   Wärnamo SK                     6,52                   

   5  Ellen Wiss Gullberg              97   Tranås AIF                       6,35                   

   6  Lisa Aronsson                    97   Hovslätts IK                      6,32                   

   7  Felicia Stridh                      97   Bottnaryds IF                    5,97                   

   8  Sandra Söderberg                 97   Wärnamo SK                     5,70                   

   9  Frida Heed Salomonsson        97   Wärnamo SK                     5,12                   

  10  Johanna Samuelsson             97   Hakarpspojkarna                 5,10                   

  11  Wilma Fransson                  97   Tranås AIF                       4,58                   

 

 

 

 

 

F10 60m

      Försök  heat: 1

   1  Jonna Rommedahl               98   Hovslätts IK                    10.32                    

   2  Hannah Malmqvist              98   Wärnamo SK                    10.61                    

   3  Sofia Emme                       98   Hovslätts IK                    10.86                    

   4  Ella Johansson                    98   Wärnamo SK                    11.66                    

      Försök  heat: 2

   1  Ida Nilsson                        98   Hovslätts IK                      9.65     q              

   2  Filippa Svehagen                 98   Hakarpspojkarna                 9.94                    

   3  Ida Bozicevic                     98   Wärnamo SK                    11.31                    

   4  Laura Flyckt                      98   Hovslätts IK                    11.34                    

      Försök  heat: 3

   1  Linda Lauermann                 98   IK Sisu                            9.55     q              

   2  Wilma Johansson                98   Wärnamo SK                     9.82     q              

   3  Matilda Blomstrand             98   Wärnamo SK                    10.13                    

   4  Linnea Haraldsson               98   Hovslätts IK                    11.05                    

      Försök  heat: 4

   1  Emma Jonasson                  98   Wärnamo SK                     9.78     q              

   2  Helena Lindqvist                 98   Hakarpspojkarna               11.26                    

   3  Maja Svensson                   98   Wärnamo SK                    11.59                    

 

      Försök  heat: 5

   1  Johanna Sjödin                   98   Stensjöns IF                     10.38                    

   2  Frida Deltin                       98   Wärnamo SK                    10.63                    

   3  Jenny Ekman                     98   Hovslätts IK                    11.07                    

      Final  heat: 1

   1  Ida Nilsson                        98   Hovslätts IK                      9.45                     

   2  Linda Lauermann                 98   IK Sisu                            9.47                     

   3  Wilma Johansson                98   Wärnamo SK                     9.67                     

   4  Emma Jonasson                  98   Wärnamo SK                     9.74                     

F10 Höjd

   1  Linda Lauermann                 98   IK Sisu                             120                     

   2  Filippa Svehagen                 98   Hakarpspojkarna                 110                     

   3  Wilma Johansson                98   Wärnamo SK                      110                     

   4  Jonna Rommedahl               98   Hovslätts IK                      105                     

   5  Laura Flyckt                      98   Hovslätts IK                      105                     

   6  Josefin Svefors                   98   Hakarpspojkarna                 100                     

   7  Jenny Ekman                     98   Hovslätts IK                        95                     

   8  Anna Östen                       98   Hovslätts IK                        95                     

   9  Matilda Blomstrand             98   Wärnamo SK                        95                     

  10  Linnea Haraldsson               98   Hovslätts IK                        90                     

  11  Ella Johansson                    98   Wärnamo SK                        90                     

  12  Sofia Emme                       98   Hovslätts IK                        85                     

  13  Maja Svensson                   98   Wärnamo SK                        85                     

  14  Ariel Tagesson                   98   Hovslätts IK                        80                     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

F10 Längd                                 zon

   1  Ida Nilsson                        98   Hovslätts IK                      3,85                   

   2  Linda Lauermann                 98   IK Sisu                            3,76                   

   3  Wilma Johansson                98   Wärnamo SK                     3,52                   

   4  Matilda Blomstrand             98   Wärnamo SK                     3,51                   

   5  Filippa Svehagen                 98   Hakarpspojkarna                 3,44                   

   6  Jonna Rommedahl               98   Hovslätts IK                      3,35                   

   7  Emma Jonasson                  98   Wärnamo SK                     3,33                   

   8  Anna Östen                       98   Hovslätts IK                      3,22                   

   9  Josefin Svefors                   98   Hakarpspojkarna                 3,18                   

  10  Hannah Malmqvist              98   Wärnamo SK                     3,15                   

  11  Laura Flyckt                      98   Hovslätts IK                      3,13                   

  12  Frida Deltin                       98   Wärnamo SK                     3,13                   

  13  Evelina Johannesson             98   Hakarpspojkarna                 3,11                   

  14  Johanna Sjödin                   98   Stensjöns IF                      3,10                   

  15  Linnea Haraldsson               98   Hovslätts IK                      3,10                   

  16  Ella Johansson                    98   Wärnamo SK                     2,99                   

  17  Jenny Ekman                     98   Hovslätts IK                      2,98                   

  18  Helena Lindqvist                 98   Hakarpspojkarna                 2,77                   

  19  Sofia Emme                       98   Hovslätts IK                      2,76                   

  20  Ida Bozicevic                     98   Wärnamo SK                     2,74                   

  21  Maja Svensson                   98   Wärnamo SK                     2,66                   

  22  Ariel Tagesson                   98   Hovslätts IK                      2,29                   

 

F10 Kula                                    2.0 kg

   1  Anna Östen                       98   Hovslätts IK                      6,67                   

   2  Ida Nilsson                        98   Hovslätts IK                      6,35                   

   3  Jonna Rommedahl               98   Hovslätts IK                      5,41                   

   4  Wilma Johansson                98   Wärnamo SK                     5,29                   

   5  Emma Jonasson                  98   Wärnamo SK                     4,93                   

   6  Josefin Svefors                   98   Hakarpspojkarna                 4,58                   

   7  Johanna Sjödin                   98   Stensjöns IF                      4,58                   

   8  Matilda Blomstrand             98   Wärnamo SK                     4,55                   

   9  Jenny Ekman                     98   Hovslätts IK                      4,40                   

  10  Frida Deltin                       98   Wärnamo SK                     4,39                   

  11  Helena Lindqvist                 98   Hakarpspojkarna                 4,35                   

  12  Maja Svensson                   98   Wärnamo SK                     4,21                   

  13  Evelina Johannesson             98   Hakarpspojkarna                 4,20                   

  14  Ella Johansson                    98   Wärnamo SK                     4,13                   

  15  Hannah Malmqvist              98   Wärnamo SK                     4,09                   

  16  Laura Flyckt                      98   Hovslätts IK                      3,98                   

  17  Ariel Tagesson                   98   Hovslätts IK                      3,82                   

 

Föreningspoäng efter  18 av totalt   grenar

          1.  Hovslätts IK                                                    36,0

          2.  Hakarpspojkarna                                             28,0

          3.  Stensjöns IF                                                     18,0

          4.  IK Sisu                                                             10,0

          5.  Tranås AIF                                                        8,0

          6.  Wärnamo SK                                                     5,0

          7.  Habo Friidrott 04                                              3,0